Read Time:1 Minute, 21 Second

Ján Rohár

Na konci marca zhodnotila svoju činnosť Oblastná konferencia SZPB v Košiciach. Zasadnutie sa konalo v kultúrnom dome v obci Čaňa. Dlhoročná funkcionárka, členka Predsedníctva ÚR SZPB a predsedníčka Oblastnej organizácie Monika Gergeľová sa o funkciu znovu neuchádzala. Do funkcie predsedu sa tak po rokoch vracia jej predchodca, rovnako dlhoročný funkcionár SZPB, Ján Dianiška. 

Vo svojom prejave Monika Gergeľová zdôraznila mier ako najvyššiu etickú hodnotu. Práve SZPB si so sebou podľa nej nesie srdce bojovníka proti fašizmu, útlaku a vojne. V správe o činnosti sa poďakovala za aktívnu prácu jednotlivých základných organizácií, medzi ktorými nechýba ZO zložená výlučne z mladých členov SZPB. Menovite sa poďakovala niekoľkým starostom vrátane Miloša Ignáca z mestskej časti Košice-Ťahanovce, ktorý sa stal členom SZPB. Za náročnú označila činnosť organizácie počas pandémie, ktorú komplikovali často nezmyselné opatrenia. Napriek tomu organizácia žila a zúčastnila sa všetkých dôležitých podujatí, čo vyzdvihol aj nový predseda Ján Dianiška. Monika Gergeľová sa na záver poďakovala za možnosť zúčastniť sa na práci pre SZPB Košice postupne takmer vo všetkých funkciách. Svoje pôsobenie vo Zväze prirovnala k manželstvu, ktoré takisto nie je vždy jednoduché.

Hosťami konferencie boli podpredseda ÚR SZPB Jozef Ťažký a tajomník ÚR Viliam Longauer. Obaja vo svojich vystúpeniach upozornili na ťažkú situáciu Zväzu, ktorú spôsobuje predovšetkým politika vlády, neveľmi naklonenej SZPB. Do diskusie sa zapojila členka ZO SZPB v Čani a zároveň bývalá poslankyňa SNR Anna Draxlerová. Spolu s ďalšími poslancami SNR bojovala a presadila uznanie 29. augusta za štátny sviatok. Opísala, ako do presviedčania poslancov zapojila aj svojho otca, priameho účastníka Povstania. Pripomenula, že proti sviatku SNP najviac protestovali a nakoniec hlasovali všetci poslanci KDH.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.