Read Time:1 Minute, 46 Second

Členovia SZPB po skončení spomienky

Branislav Balogh

Foto autor

Petržalka bola počas 2. svetovej vojny súčasťou Nemeckej ríše, jej názov bol Engerau. Práve tu vznikol koncentračný tábor. Väzni v ňom museli pracovať na výstavbe východného ochranného múru, tzv. Schutzwall-Ost. Medzi zadržiavanými bolo vyše 2 000 maďarských Židov, vystavených otrockej práci. Rakúski nacisti a kolaboranti tu počas vojny zavraždili až päťsto ľudí.

Dušou podujatia je rakúska historička Claudia Kuretsidis-Haider.

Spomienkou na neľudské časy je pomník na petržalskom cintoríne. Aj tento rok v marci usporiadalo Dokumentačné stredisko rakúskeho odporu (DÖW) pietnu spomienku na obete tábora. Zakladateľkou a hlavnou organizátorkou stretnutia je historička z DÖW Claudia Kuretsidis-Haider. Tento rok išlo o 23. pietnu spomienku. Rakúska historička napísala na tému tíbora v Engerau už niekoľko kníh. Opisuje v nich aj šesť procesov, ktoré sa konali vo Viedni od leta 1945 do roku 1954. Bolo v nich odsúdených deväť rakúskych dozorcov tábora.

Pamiatku obetí koncentračného tábora si uctila rakúska veľvyslankyňa aj veľvyslanec Maďarska.

Na nevyhnutnosť udržiavať pamiatku na vojnové časy, ktoré pre nás musia byť mementom zla a nesmú sa nikdy zopakovať, poukázala veľvyslankyňa Rakúska Margit Bruck-Friedrich. Okrem nej vzdali úctu položením vencov aj veľvyslanci Izraela Eitan Levon a Maďarska Csaba Balogh. Delegáciu SZPB viedol podpredseda ÚR Jozef Ťažký. Okrem členov SZPB a Židovskej náboženskej obce sa spomienky zúčastnili aj zástupcovia rasovo prenasledovaných z Mauthausen Komitee. Bratislavský samosprávny kraj reprezentoval podpredseda Juraj Stekláč. Pripomenul zodpovednosť vyššieho územného celku za udržiavanie pietnych miest ako symbolu elementárnej úcty k zavraždeným. Program spomienky citlivo dopĺňali clivé tóny piesní v jidiš v podaní Naamy Fassbinder. Vrcholom podujatia bolo čítanie mien tých zosnulých, ktorých sa podarilo identifikovať. V závere predniesol rabín Baruch Myers modlitbu.

Dokumentačné stredisko rakúskeho odporu pozvalo a priviezlo na spomienku zhruba dvadsiatku mladých ľudí z viedenských škôl. Exkurzia pokračovala k reštaurácii Leberfinger, kde sa nachádzala časť tábora. Dnes je tam osadená pamätná tabuľa. Študenti pozorne počúvali výklad Claudie Kuretsidis-Haider o trinástich zavraždených pri evakuácii tábora 29. marca 1945 a o stovke zavraždených väzňov počas roka 1945. Práve odpor mladých voči tomu, čoho boli schopní ich predkovia dáva nádej, že sa podobná udalosť nikdy viac nezopakuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.