Read Time:1 Minute, 25 Second

Na oblastnej konferencii v Spišskej Novej Vsi prehovoril aj podpredseda ÚR SZPB Juraj Drotár.

Ján Rohár

Častejšia spolupráca s mládežou a najmä so školami bola hlavnou požiadavkou v diskusiách na viacerých oblastných konferenciách SZPB na východnom Slovensku. Staronový predseda oblastnej organizácie vo Vranove nad Topľou Michal Peter zdôrazňuje, že pri výučbe na školách sa nesmie zabúdať na význam a priebeh SNP a protifašistického odboja na východnom Slovensku. Preto venujú patričnú pozornosť regionálnym oslavám SNP v Petrovciach, postaveniu pamätníka padlým tankistom počas SNP v Hermanovciach či rekonštrukcii pamätníka padlým v Hanušovciach. Žiaľ, vranovský región bol v minulom roku svedkom viacerých vandalských útokov. Najvážnejším bolo podpálenie partizánskeho bunkra v Petrovciach. Do tla zhorelo miesto, kde v minulosti sídlil štáb partizánskeho zväzku Čapajev.

Oblastnú organizáciu v Humennom aj naďalej vedie predseda Benjamín Blaha v tandeme so skúsenou tajomníčkou Gabrielou Rosičovou. Pre žiakov základných a stredných škôl v okrese Humenné a Snina organizujú literárno-výtvarné, branno-športové a vedomostné súťaže. Osvedčilo sa pozývanie mladých ľudí a pedagógov na zväzové aktivity, rovnako aj organizovanie odborných seminárov. Propagovať činnosť SZPB sa darí aj vďaka spolupráci s Humenskou televíziou a Podvihorlatskými novinami, ktoré sú medzi pozvanými na akcie SZPB.

Na problémy výučby na školách, ale aj prestarnutú členskú základňu Oblastnej organizácie SZPB v Spišskej Novej Vsi upozornil podpredseda ÚR SZPB Juraj Drotár. Prítomnosť mládeže na spomienkových akciách a posilnenie partnerstva so samosprávou zostáva ako priorita aj pre nové vedenie oblastnej organizácie. Predsedom sa stal Michal Kuchár a podpredsedom Mikuláš Repčiak.

V Spišskej Novej Vsi je kandidátom na predsedu SZPB Jozef Migaš, vo Vranove nad Topľou Viliam Longauer. V Humennom kandidáta nenavrhli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.