Read Time:1 Minute, 44 Second

Peter Weiss, politik a diplomat

4. apríla sa pre Bratislavu, naše hlavné mesto, skončila najhroznejšia a najničivejšia vojna v dejinách. Z našej národnej pamäti by sa nemal vytratiť fakt, že túto vojnu začali prepadnutím Poľska po boku hitlerovskej Wehrmacht aj vojaci slovenskej armády vyslaní vedením ľudáckeho Slovenského štátu. Onedlho Tisov režim vypovedal vojnu USA a Veľkej Británii a následne v júni 1941 aj Sovietskemu zväzu. Slovenskí vojaci sa tak stali spoluaktérmi vyhladzovacích operácií na území Bieloruska a Ukrajiny.

Túto hanbu odčinilo až Slovenské národné povstanie. Vrátilo nášmu národu česť, dôstojné miesto v Európe i silnú pozíciu v obnovenej ČSR. Práve preto na odkaz tohto veľkého vzopätia slovenského národa nadväzuje aj naša organizácia – Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Ctíme si pamiatku všetkých účastníkov protifašistického odboja, či už bojovali na západe alebo východe, a pestujeme politickú, vojenskú a štátoprávnu tradíciu SNP.

Ani po 78 rokoch by sme nemali zabúdať, aké boli vojnové ciele nacistickej Tretej ríše, ktorej verným spojencom do poslednej chvíle bol Tisov ľudácky režim. Išlo o vytvorenie nového životného priestoru – po nemecky Lebensraumu – pre podľa zvrhlej Hitlerovej predstavy rasovo nadradený nemecký národ. Malo to byť na úkor menejcenných slovanských a ďalších národov a osobitne Židov a Rómov, a to uskutočňovaním systematickej genocídy, zotročovania a ponemčovania. Tisov režim sa na tejto politike priamo zúčastňoval svojím rasovým zákonodarstvom a deportáciami 70 tisíc slovenských Židov do nacistických koncentračných táborov.

Preto by nikto nemal spochybňovať obete červenoarmejcov pri oslobodzovaní Slovenska. Ani kvôli tomu, že sa nám z dobrých dôvodov nepáči imperialistická Putinova agresia voči suverénnemu ukrajinskému štátu. Tí mŕtvi na Slavíne a ďalších cintorínoch za ňu predsa nemôžu. Oni len pomohli zabrániť tomu, aby náš národ stratil svoju reč, aby sa jeho príslušníci narodili ako otroci otrokom kdesi na Sibíri. 4. apríla predsa neoslavujeme Stalinove gulagy a zločiny, ktorých sa dopustil. Pripomíname si obete zväčša mladých mužov i žien v mene ukončenia utrpenia, ktoré Slovensku i celej Európe spôsobilo nacistické Nemecko, v mene zabránenia ďalšej genocíde v Hitlerovej Novej Európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.