Read Time:1 Minute, 24 Second

Napriek zasneženej zime pochodovalo z Jarabiny do Litmanovej vyše 100 ľudí. foto Václav Homišan

Radoslav Beňo, starosta Jarabiny a Nataša Hlinková, starostka Litmanovej

Zhruba 70 peších a asi 40 lyžiarskych turistov sa zišlo na 61. ročníku turistického pochodu cez katastre našich dvoch obcí. Zorganizovali sme ho koncom januára pri príležitosti 78. výročia oslobodenia. Pochodom a pietnym aktom sme si uctili padlých osloboditeľov a protifašistických bojovníkov.

Jednou z najzaujímavejších častí počas túry sú rozhovory, stále majú nádych histórie. Členovia SZPB rozprávajú ostatným účastníkom o období druhej svetovej vojny v našom regióne. Ich poslanie je stále aktuálne a sme radi, že zachovávajú pamiatku a česť bojovníkov proti fašizmu a prispievajú k tomu, aby najmä mladá generácia poznala historické udalosti a bola hrdá na tradície boja za slobodu.

Pietny akt sa v Jarabine začal pri pamätníku panychídou, po ktorej som ako starosta Jarabiny priblížil na základe historických faktov priebeh oslobodenia. Po pochode do Litmanovej sa tam pri obecnom úrade konal pietny akt pri pamätnej tabuli s kultúrnym vystúpením miestnej folklórnej skupiny.

Na podujatí nechýbali ani žiaci ZŠ Jarabina, čomu sa obzvlášť tešíme. Anna Derevjaniková predniesla báseň k oslobodeniu obce, ktorej autorkou je rodáčka Justína Maťašovská. Emma Mačiková a Jozef Rinkovský, ktorí sa zapojili do súťaže a v novinách Bojovník boli uverejnené ich články, sa s prítomnými podelili o autentické príbehy z čias 2. svetovej vojny. Doma im ich vyrozprávali starí rodičia. 

Podujatia tohto druhu vytvárajú medzi generáciami spomienkový most. Medzi tými, ktorí pomaly odchádzajú a tými, ktorí ešte len prichádzajú. Sme vďační, že sa pochod uskutočňuje pravidelne a dorastá nám generácia, ktorá môže šíriť posolstvo mieru aj v modernej dobe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.