Read Time:1 Minute, 50 Second

Martin Krno

Foto: autor

Pomník neznámeho vojaka mal byť úplne inde, hlas odborníkov zanikol. Tak znie názov článku na titulnej strane mesačníka Bratislavské noviny č. 1/2023. Konečne nie je Bojovník jediným periodikom, ktorý zaujal kritický postoj k tomu, čo vzniklo pod taktovkou ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) na Rázusovom námestí.

Citujeme z textu:„Lokalita, kde vznikol protokolárny Hrob neznámeho vojaka, je problematická. Jeho odhalenie minulý mesiac (5. 12.2022) bolo veľkou slávou, viacerí sa však pýtajú: Prečo je dôstojný pamätník na takom nedôstojnom mieste?… Ukázalo sa to už v deň jeho odhalenia, keď počas pietneho aktu ukladania ostatkov neznámeho vojaka z Karpatsko-duklianskej operácie hrmotala o pár metrov ďalej električka hučali autá.“

Zlikvidovali kvetinové záhony a časť parčíka

Viacerých občanov pobúrilo, že nešetrným umiestnením nového pomníka sa narušila estetika dunajského nábrežia, zlikvidovala sa zeleň, kvetinové kruhy a viaceré časti priľahlého parčíka priamo pod oknami ministerstva životného prostredia.

Riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel, ktorý bol členom pracovnej skupiny vytvorenej k tejto problematike, zaujal tvrdší názor aj voči samotnému projektu: „Máme trpasličí pomník na rušnom a stiesnenom mieste.“ Vysvetľuje, že po niekoľkoročnom hľadaní optimálneho miesta odborníkmi a po konzultáciách s protokolármi ústredných štátnych orgánov vybrali najvhodnejšiu lokalitu v parčíku pri Úrade vlády. To, že sa tam pomník neocitol, „majú na svedomí vtedajší staromestskí poslanci, ktorí proti tomu zo záhadných dôvodov intenzívne protestovali“.

Názory odborníkov boli odstavené

Pripomenieme, že sa najviac proti pôvodnému návrhu ohradili zástupcovia OĽaNO. Nové miesto neďaleko Reduty vybrala úradujúca starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová (OĽaNO) údajne z pragmatických dôvodov, o ktorých sa Ivo Štassel, ako uviedol, nechcel rozpisovať:„Upozorňovali sme, že to miestoje absolútne nevhodné na pomník takého dôležitého rangu… Nič nepomohlo, odborníci boli odstavení.“

Jedným z vysvetlení tzv. pragmatických dôvodov je ten, že Hegerova vláda zrazu presunula 820-tisíc eur, ktoré na realizáciu projektu vyčlenil ešte Pellegriniho kabinet, z pokladne Magistrátu hlavného mesta SR na účet Starého Mesta a dosiaľ mnohí krútia hlavou, ako sa taký tučný balík peňazí Aufrichtovej, ktorá vo vlaňajších voľbách prepadla, podarilo minúť. Asi nie náhodou sa na pietnom akte 5. decembra nezúčastnil bratislavský primátor Matúš Vallo, ktorý nekandidoval za OĽaNO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.