Read Time:1 Minute, 18 Second

Martin Krno, predseda Oblastného výboru SZPB Bratislavského kraja

foto – autor

Na Hlavnom námestí v Bratislave Veľvyslanectvo Kazašskej republiky v spolupráci s mestskými orgánmi zorganizovalo 24. marca oslavy národného sviatku Nauryz, voľne preložené obnovenie života, či sviatok jari.

Obyvateľom hlavného mesta SR prvý raz predstavili 12- krídlovú jurtu, kedysi tradičné obydlie Kazachov, dnes skôr chápané ako symbol mieru, harmónie a svornosti. Hostia si mohli prezrieť výzdobu interiéru ozdobeného tkanými kobercami, ľudovými krojmi, hudobnými nástrojmi, koženými obrazmi a inými predmetmi umeleckých remesiel. Jurtu s jej vyše dvetisícročnou históriou zaradili do Zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvú zmienku o tomto príbytku stredoázijských kočovníkov nájdeme v slávnom diele starogréckeho historika Herodota História z roku 440 pred naším letopočtom.

Pri otvorení výstavy veľvyslanec Kazašskej republiky na Slovensku Toležan Barlybajev zdôraznil dôležitosť šanyraku, symbolu domáceho krbu, pokračovania rodu a rodinnej relikvie. Na slávnosti vystúpili aj dvaja členovia SZPB – bývalý veľvyslanec SR v Kazachstane Peter Juza a poslanec NR SR Peter Kmec. Nedávno sa vrátil z Astany, kde sa ako pozorovateľ zúčastnil na parlamentných voľbách, ktorými táto krajina urobila významný krok v procese prehlbovania demokracie.

Na otváracom ceremoniáli sa uskutočnil koncert Uralského folklórneho súboru Arnau, na ktorom odzneli kazašské kuji a ďalšie melódie. Pozornosť divákov upútalo aj vystúpenie mladého virtuóza Jesengaliho Kumarova, známeho u nás účasťou v televíznej šou Československo má talent. V priebehu roka etnografická výstava Kazašská jurta prebehne ešte v rozličných regiónoch Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.