Read Time:2 Minute, 38 Second

Ukrajinský vojak s nášivkou SS, zdroj instagram OS SR.

Ján Rohár

Pred Vianocami, presne 22. decembra 2022 sme si všimli, že oficiálny profil Ozbrojených síl SR uverejnil na sociálnej sieti Instagram zvláštnu fotografiu. Zachytáva troch pravdepodobne ukrajinských vojakov a jeden z nich má na ramene nášivku patriacu 3. tankovej brigáde SS – Totenkopf. Fotografia bola súčasťou príspevku s viacerými fotografiami, ktoré zobrazujú spoluprácu slovenských ozbrojených síl s ukrajinskou armádou.

Už samotný takýto znak na vojenskej uniforme je znepokojujúci. Chceli sme preto vedieť detaily, teda kde bola fotografia vyhotovená, či to nemohlo byť aj na území Slovenska počas niektorého z medzinárodných cvičení.

Obrátili sme sa na hovorcu OS SR plk. Štefana Zemanoviča. Potvrdil, že fotografia bola uverejnená na oficiálnom účte OS SR, no približne po hodine bola stiahnutá. „My keď sme si to všimli, tak asi do hodiny sme to dali preč,“ povedal Zemanovič v telefonickom rozhovore, no k pôvodu fotografie sa vyjadriť nevedel. Podobné fotografie údajne prichádzajú anonymizované, a preto môžu pochádzať z ktoréhokoľvek cvičenia aj v rámci iných krajín. Nevylúčil možnosť, že fotografia vznikla na Slovensku, no vraj to nepredpokladá, pretože ktorýkoľvek zahraničný vojak, ktorý sa zúčastní na cvičení na Slovensku, prechádza lustráciou vojenského spravodajstva. Takýto postup je však určite bežný pre všetky krajiny, v ktorých prebiehajú cvičenia – a napriek tomu sa prinajmenšom na jednom z nich zúčastnil vojak otvorene sympatizujúci s nacistickou ideológiou. Možno pritom považovať za veľkú náhodu, že záber práve na tohto vojaka sa dostal až do oficiálnych databáz fotografií z medzinárodných cvičení s ukrajinskými vojakmi.

Zadržanie na hraniciach

Lustrácie však niekedy zlyhajú, vieme to prinajmenšom vďaka jednému medializovanému prípadu. V októbri 2022 sa na Slovensku konalo medzinárodné cvičenie European Shield 2022 aj za účasti príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl. Na hraniciach Slovenska s Ukrajinou vtedy na základe medzinárodného zatykača zadržala slovenská polícia jedného z účastníkov cvičenia, Alberta Zubrilina. Podľa informácií Denníka N išlo o občana Ruskej federácie, no zároveň o príslušníka ukrajinskej armády a člena neonacistickej ukrajinskej organizácie Pravý sektor. Obvineného vzali do väzby, kde sa nachádza dodnes. Ako uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančúrová, „obvinený Albert Z. mal byť na medzinárodný zoznam hľadaných osôb zaradený 20. augusta 2021, pričom trestného činu vydierania sa mal dopustiť v období od mája 2017 do septembra 2017 v Moskve“.

Ďalšie otázky bez odpovede

Aj vďaka tejto skúsenosti nemožno vylúčiť, že niektorý Zubrilov „kolega“ z Pravého sektora sa zúčastnil spomínaného cvičenia European Shield 2022. Preto sme sa opäť, tentoraz písomne obrátili na hovorcu OS SR, ako aj hovorkyňu Ministerstva obrany SR. Spýtali sme sa na účasť príslušníkov Pravého sektora na cvičení European Shield 2022 a na presný zdroj fotografie z účtu OS SR na Instagrame. Administrátor siete ho musí poznať, respektíve vedieť rozlíšiť, či je zo Slovenska alebo zo zahraničnej databázy. Nehovoriac o tom, že podľa autorského zákona musí mať každá fotografia uvedený zdroj. Zaujímalo nás aj, ako slovenské orgány postupujú. Ak sa takýto prípad na cvičení na Slovensku stal, išlo by totiž o trestný čin extrémizmu.

Na tieto otázky sme však ani po urgencii nedostali do redakčnej uzávierky odpovede. Požiadali sme o ne teda formou infožiadosti, na ktorú musí každý štátny orgán v zákonom stanovenej lehote odpovedať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.