Read Time:3 Minute, 17 Second

Milan Kováčik, predseda ZO SZPB Brezno 2

Foto: autor

Posledná nedeľa v januári patrí v Čiernom Balogu každoročne turistickému Pochodu vďaky. Účastníci tak prejavujú úctu tým, ktorí sa v nedeľu poobede 28. januára 1945 zo zbraňou v ruke postavili proti nemeckej presile 700-členného práporu Wehrmachtu, ustupujúcemu horami po prehranej bitke v chotári Klenovca.

Zachrániť svoju dedinu a rodiny sa rozhodlo okolo päťdesiat obrancov z radov povstaleckých vojakov a partizánov z obce. Podporil ich aj asi pätnásťčlenný partizánsky oddiel vedený Ukrajincom Nikolajom Radulom.

Bojovali pri splne mesiaca

Predvoj Nemcov najmä vďaka momentu prekvapenia odrazili. Paľba ich prikovala o zem. Na lúke ich však ostalo veľa mŕtvych. Ostatní mimo dostrelu utekali späť do hôr, ktorými prechádzali do ďalších dolín, no všade ich odrazili. Za tuhej zimy, ale pri splne mesiaca sa bojovalo celú noc. Bránila sa už celá dedina. V pondelok predobedom okolo 11. hodiny do obce vstúpila Červená armáda, ktorá zavŕšila víťazstvo.

Udalosti v Čiernom Balogu počas SNP a tento boj, v ktorom domáci obrancovia nečakali len na pomoc zvonka, ale pred katastrofou sa bránili vlastnými silami, inšpirovali spisovateľa Petra Jilemnického k napísaniu románu Kronika. Krst jeho knihy sa uskutočnil v roku 1947, už v novopostavenom Kultúrnom dome. Stihol ho ešte v roku 1946 naprojektovať slávny architekt Dušan Jurkovič. Na krste dostala obec čestný prívlastok Povstalecká obec Čierny Balog.

Rekordný počet účastníkov

V nedeľu ráno 29. januára 2023 sa okolité stráne príťažlivo beleli, snehu bolo nezvykle veľa. Počasie zvýšilo nároky na organizátorov, ktorí museli pripraviť trať nielen pre lyžiarov. Nuž a po troch rokoch pandemických obmedzení turisticky naladení jednotlivci cítili nevyhnutnosť vyraziť do prírody a súčasne vzdať úctu osloboditeľom.  

Počet účastníkov na začiatku pochodu pri partizánskom cintoríne Pod Skalicou sme odhadovali na tri stovky. Teda rekord. Rátame všetkých, ktorí prišli troma plnými autobusmi alebo pricestovali inak. Nápor na prepravu osôb sa začal pred obecným úradom.

Čestné salvy na partizánskom cintoríne

Prvý autobus vyštartoval okolo 9.30 a viezlo sa v ňom najmä okolo tridsať žien a chlapov v uniformách povstaleckých vojakov, Červenej armády, ale aj partizánov. Patrili ku Klubu vojenskej histórie Tyrnau, priviedol ich predseda Tibor Devát. Autobus sa musel obrátiť ešte raz. Autobusový spoj Brezno – Lom nad Rimavicou bol už od Brezna taký preplnený, že serpentínový stupák za Čiernym Balogom s úzkosťou prežíval nielen jeho šofér, ale aj cestujúci.

Je potešiteľné, že účastníci pochodu už od jeho začiatku mohli medzi sebou privítať vzácnych hostí, predsedu SZPB Pavla Sečkára a podpredsedu ústrednej rady, nášho rodáka Jozefa Ťažkého.  

Partizánsky cintorín sa nachádza pod hlavnou cestou, teda Pod Skalicou. Našlo v ňom svoj hrob 23 partizánov a 16-ročná partizánka Kamila Šagy z ukrajinského mesta Ovruč, kde hrdinsky zahynul kpt. Ján Nálepka. Tu sa uskutočnil prvý pietny akt so salvami. O privítanie sa príhovormi novozvolený starosta obce Michal Vetrák a Pavol Sečkár.

Najmladší mal dva a pol roka 

Všetci spoločne sme sa peši presúvali horami a dlhou dolinou Brôtovo zo desať kilometrov k osade Dobroč, kde stojí v doline Páleničnô Pamätník obranných bojov a smrteľne ranenému guľometčíkovi Jozefovi Schönovi.

Nasledoval druhý pietny akt s príhovormi starostu obce a predsedu SZPB, tiež sprevádzaný salvami príslušníkov KVH. Neďaleko horela Vatra oslobodenia, okolo nej tradične zanôtil najprv harmonikár a pridali sa speváci partizánskou Tichá noc, tmavá noc a domácou hymnickou piesňou Cez balocké čierne hory.

Organizátori vyhodnotili, že najstarším účastníkom tohtoročného pochodu bol 83-ročný Jozef Pančík, ktorý nechýbal ani na jednom zo všetkých doterajších 48 ročníkov. Najmladšieho, dva a polročného Oliverka Kováčika doviezli na sánkach. Striedavo ich ťahali jeho rodičia a starí rodičia.  

Prítomní sa lúčili v družnej atmosfére, uvažujúc o tom, či sa podarí zorganizovať jubilejný 50. ročník Pochodu vďaky a ako by sme ho mali osláviť. Verme, že zdraví rozum zvíťazí. Preto dovidenia v nedeľu 28. januára 2024.

(medzitulky red. Bojovník)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.