Read Time:2 Minute, 18 Second

Tomáš Paulíček, ZO SZPB J. Bulíka

Nedávno sme si pripomenuli tretie výročie momentu, keď sa zmenil život miliónom ľudí po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Prvý potvrdený prípad nakazenia vírusom Covid-19 sa u nás vyskytol v obci Kostolište neďaleko Malaciek.

Členovia výboru Dobrovoľného hasičského zboru obce Bratislava-Dúbravka na výročnej členskej schôdzi, ktorá sa pre Covid nekonala už tri roky, 4. marec 2023

Pandémia si vyžiadala obetu každého z nás. Mnohí sme skončili relatívne dobre, museli sme zostať doma a dodržiavať zákaz vychádzania. Iní však stratili prácu, zdroj vlastnej obživy, podnikatelia prichádzali o zisky a v niektorých prípadoch o fungujúce firmy. No nepochybne najväčšiu obeť priniesli tí, čo prišli o svojich najbližších, o rodičov, súrodencov, podaktorí aj o vlastné deti. Najmä im patril 6. marec 2023, ktorý bol prvý raz oficiálnym pamätným dňom obetí Covidu.

V akcii v bratislavskej mestskej časti Dúbravka

Pandémia si vo svete vyžiadala takmer 6,5 milióna obetí, z toho na Slovensku 21 031. Práve ich si teraz pripomíname a prajeme úprimnú sústrasť pozostalým. Nemali by sme však zabudnúť vzdať česť ani nespočetnému množstvu lekárov, záchranárov, zdravotných sestier a ostatného personálu, ktorí s nasadením vlastného života s rizikom, že toto ochorenie donesú domov. Všetci odhodlane pracovali v nekonečných smenách bez oddychu, spánku a možnosti vystriedania sa z dôvodu nedostatku personálu len pre to, aby pred týmto ochorením ochránili ostatných ľudí a aspoň spomalili šírenie pandémie.

Predseda DHZ Matej Filípek a starosta Dúbravky Martin Zaťovič  odovzdávajú ocenenie referentovi požiarnej prevencie Tomášovi Paulíčkovi, ktorý je členom SZPB

Okrem lekárov a ostatného zdravotného personálu nezištne pracovali aj tisícky dobrovoľníkov z rozličných organizácií, napríklad zo Slovenského Červeného kríža, Dobrovoľnej civilnej ochrany či dobrovoľní hasiči. Túto činnosť vykonávali spravidla v celotelovom ochrannom obleku a v maske so vzduchovým filtrom, čo vôbec nebolo bezproblémové.

Tomáš Paulíček (vľavo) pomáha utečencom z Ukrajiny pred rokom, keď vo Vyšnom Nemeckom nebolo o chaos núdza.

Pomáhali aj iní pri testovaní na Covid, pri šití rúšok v čase ich nedostatku, vo výrobe dezinfekcie pre širokú verejnosť, nákupoch a rozvoze jedla pre najstarších, najzraniteľnejších občanov. Samozrejme, aj pri vykonávaní celoplošných dezinfekcií v odberných miestach po tom, ako sa dobrovoľníci odobrali na zaslúžený oddych, pri dezinfekcii škôl, domovov dôchodcov, verejných priestranstiev, miestnych úradov a iných inštitúcií, v ktorých pôsobili ľudia nevyhnutne i počas pandémie. Pritom chemická zmes, s ktorou prichádzali denne do styku, je veľmi agresívna. 

Dezinfekcia z vestibulu na schodište…

Naše poďakovanie si zaslúži kvantum dobrovoľníkov, ktorí odpracovali stovky hodín a ktorých činnosť tiež nebola najľahšou. Môžem to tvrdiť aj z vlastnej skúsenosti dobrovoľného hasiča, ktorý sa na tomto úsilí nepretržite zúčastňoval počas celého priebehu pandémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.