Read Time:1 Minute, 31 Second

Oslovili sme členky SZPB s otázkou, čo znamenajú ženy v súčasnej, novodobej histórii SZPB? Prečo sú dôležité? Prvou oslovenou je Eva Hrabková, predsedníčka ZO SZPB Solivar Prešov.

Od prvého nádychu stála pôrodná asistentka pri matke a jej synčekovi. Mnohé noci prebdela mamička pri detskej postieľke. Keď išlo dieťa do školy, učiteľka ho motivovala k záujmu o literatúru, recitovanie básní alebo prebudila záujem napríklad o fyziku. Ako je základnou bunkou spoločnosti zdravá rodina, tak je významnou energiou pre šťastný život aj láska. Syn sa stáva milujúcim manželom a otcom. Je dôležité myslieť na všetky fázy života, keď sme my, ženy boli po boku mužov, aby oni mohli vyzrieť v ochrancov a mocných tvorcov našej spoločnosti.

V 21. storočí sme svedkami nenormálnych pomerov na geopolitickej úrovni. Zlyháva diplomacia a politici. Predaj zbraní a dodávky zbraní do otvoreného vojenského konfliktu ešte žiadny život nezachránili, skôr naopak. Práve ženy by mohli v otázke mierového hnutia zohrať kľúčovú úlohu. Pedagogičky, učiteľky dejepisu na základných a stredných školách môžu so žiakmi navštevovať pietne miesta ako Dukla, Svidník, Tokajík. Návšteva koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau môže vzbudiť hlbší záujem o fakty o 2.svetovej vojne. Mladí ľudia musia pochopiť, že vojna znamená reálne riziko pre civilné obyvateľstvo, nie je to len smrť vojakov. V najťažších dobách vojny zohrali práve matky a mladé ženy veľmi dôležitú úlohu v krajine okupovanej nemeckými vojskami. Mnohé za to stratili aj vlastný život. Ich mená sú zapísané zlatým písmom na pamätnej tabuli v budove pôrodníckeho oddelenia v mojom rodnom meste Prešov. Ženy by mali byť aktívne, aby sa toto už nikdy nezopakovalo. Veľmi dôležitou úlohou nás žien je preto omladenie a zvýšenie členskej základne nášho Zväzu. K medzinárodnému dňu žien vám prajem všetko najlepšie, pokoj a svetový mier!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.