Read Time:1 Minute, 31 Second

Anna Bergerová pred pomníkom Ľ. Kukorelliho. foto Ladislav Skrak

Katarína Frišová, tajomníčka OblV SZPB Bratislava

V predvečer 78. výročia tragickej smrti Ľudovíta Kukorelliho v priebehu bojov proti nemeckým okupantom sme sa opäť stretli pred pomníkom jedného z najvýznamnejších partizánskych veliteľov na Slovensku, v bratislavskom parku, ktorý bol nedávno pomenovaný  práve podľa brigádneho generála Ľ. Kukorelliho.

Zaslúžila sa o to rovnako ako o rozšírenie tohto pamätníka Anna Bergerová, jedna z dvoch ešte žijúcich príslušníkov veľkého partizánskeho zväzku Čapajev, ktorý operoval na východnom Slovensku v lete a na jeseň 1944. Pre svoju iniciatívu našla pochopenie u predsedu OblV SZPB Martina Krnu, spolu predložili projekt na samosprávne orgány mestskej časti  Bratislavy Ružinov. V ústrety im vyšiel n ajmä starosta Martin Chren, opätovne zvolený do tejto funkcie aj s podporou SZPB. Na podujatie s vencami prišiel zástupca  starostu Michal Gašaj, predseda zväzu Pavol Sečkár, podpredseda ÚR SZPB Jozeff Ťažký i jej tajomník Viliam Longauer.

Martin Krno vo svojom príhovore pripomenul., že Kukorelli sa ako vojenský letec ihneď po rozbití ČSR Hilterom zapojil do protifašistického hnutia, za čo ho ľudácky režim permanentne perzekvoval. Nečakal ako mnohí iní, až sa zvrtne situácia na východnom fronte.

Po potlačení Povstania nemeckí okupanti sústredili  svoje vojenské jednotky na severovýchodné Slovensko, preto „čapajevovcom“ neostávalo nič, len prebiť sa v karpatských dolinách k postupujúcej Červenej armáde. Pri tejto operácii od 20. do 24. novembra 1944 zahynulo približne 500  partizánov a dve stovky civilných obyvateľov. Krno zdôraznil, že tieto utrpenia a straty ľudských životov nadobúdajú  dnes nový, konkrétnejší význam, keď v susednej krajine prebieha krvavá vojna. Preto musíme, tak ako naši otcovia odbojári dôrazne vystupovať proti akejkoľvek vojne  a za mierové spolužitie národov v Európe a na celom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.