Read Time:1 Minute, 57 Second

Vlastimil Matouš, amatérsky historik a bunkrológ

V článku Svetlá nad bunkrami sa píše, že južná hranica bola obnažená. Nie je to však pravda. Južné Čechy mali vo väčšine prípadov vybudované jedno obranné pásmo poväčšine s jedným súvislým obranným sledom, okrem niekoľkých obcí, kde boli vybudované obranné sledy dva v rámci obranného pásma. V obrannom úseku Slavonice, boli vybudované dokonca  3 a 4 obranné sledy. Od úseku Slavonice až na hranice s Moravou boli už vybudované sledy tri v rámci obranného pásma.

Južná Morava bola opevnená ešte lepšie: na jej území bolo vybudovaných 6 objektov ťažkého opevnenia (zrubov) a na niektorých úsekoch až dve obranné pásma. Prvé obranné pásmo malo tri až štyri obranné sledy a druhé obranné pásmo v okolí Znojma a úseku Vedrovice-Bohutice – Pohořelice malo jeden až dva obranné sledy. Reč je zasa o objektoch ľahkého opevnenia vz. 36 a vz. 37 (novších ropíkoch).

Nešlo o Slovensko

Navyše Hlavný štáb na južnej Morave rátal ešte aj s vodnými prekážkami a s vypustením priehrad v prípade nevyhnutnosti. Tiež tam bola dislokovaná jedna rýchla divízia. Je však pravda, že tam chýbal väčší počet ťažkých opevnení, najmä mínometné a delostrelecké zruby, ktoré kvôli „rýchlemu Mníchovu“ vybudované už neboli.                                                  

Keďže Alexander Gergely v článku píše, že „po anšluse Rakúska získalo Nemecko ďalšie divízie, vojenský materiál a najmä strategické postavenie, ktoré mu umožňovalo obísť vybudované čs. opevnenie a zaútočiť na obnaženej južnej hranici,“ predpokladám, že nemal na mysli južné a juhovýchodné Slovensko.

Nedostatok protitankovej munície

Výzbroj československej armády je ťažké opísať, pretože každý autor uvádza iné počty.

Tiež nie je celkom pravda, že chýbali protitankové míny. Boli objednané vo veľkom množstve a čiastočne boli aj vyrobené, ale do 30. septembra 1938 sa do pevností pre zamínovanie prekážok a predpolí pred nimi už nedostali. Armáda ich však mala, aj keď celkom nedostatočný počet: k 23. septembru 1938 mala k dispozícii 2 000 ks protitankových mín, ale tie neboli určené do predpolí pevností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.