Read Time:1 Minute, 30 Second

Braňo Ondruš

Vedúca misie OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine Matilda Bognerová tvrdí, že jej tím odhalil mučenie vojnových zajatcov na oboch stranách. Informuje o tom spravodajská agentúra OSN. Pracovníci svetovej organizácie vypočuli za posledných niekoľko mesiacov 159 vojnových zajatcov –mužov aj žien – zadržiavaných Ruskom, a 175 mužských vojnových zajatcov zajatých Ukrajinou. Ukrajina umožnila misii prístup k ruským zajatcom, kde boli zadržiavaní. Rusko nie, a tak sa s ukrajinskými zajatcami hovorili po ich prepustení.

Ukrajinskí zajatci uviedli, že boli často vystavení dlhodobému bitiu, vyhrážkam, elektrickým šokom a útokom psov. Zajatkyne povedali, že neboli vystavené fyzickému násiliu, ale psychicky ich týrali výkriky mučených mužov v okolitých celách. Uväznení muži aj ženy boli vystavení rôznym formám sexuálneho násilia.

Bitie mučenie, elektrošoky

Zlé zaobchádzanie označili za spôsob každodenného zastrašovania a ponižovania. Zajatci opísali, že ich bili obuškami a drevenými kladivami, kopali a dávali im elektrické šoky.

Ruskí vojnoví zajatci zasa hovorili o rýchlych popravách a niekoľkých prípadoch mučenia a zlého zaobchádzania. Zväčša sa tak dialo, keď boli v zajatí prvý raz vypočúvaní alebo premiestnení do tranzitných táborov a internačných miest. Niektorých uviedli, že ich bili päsťami a kopali do tváre a tela po tom, ako sa vzdali a počas vypočúvania. Iných ukrajinskí policajti alebo vojenský personál bodal a podrobil elektrickým šokom.

Zákaz mučenia je absolútny

Matilda Bognerová upozorňuje, že štáty musia vždy zaobchádzať so všetkými vojnovými zajatcami ľudsky, od momentu ich zajatia až po ich prepustenie a repatriáciu, a že zákaz mučenia a zlého zaobchádzania je absolútny, dokonca aj v čase ozbrojeného konfliktu.

Povedala tiež, že zodpovednosť je kľúčom k odrádzaniu od ďalšieho porušovania a predchádzaniu jeho porušovaniu a dodala, že strany konfliktu majú jasné zákonné povinnosti vyšetrovať a stíhať všetky obvinenia z porušovania medzinárodného humanitárneho práva v súvislosti so zaobchádzaním s vojnovými zajatcami, ktoré majú pod kontrolou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.