Read Time:5 Minute, 16 Second

Martin Krno

Foto autor

Keď nadišiel vlaňajší Deň boja za slobodu a demokraciu, mohol som si viac-menej vybrať z troch možností. Sledovať doma v televízii zostrihané filmové dokumenty z roku 1989 a po stýkrát počúvať z úst Milana Kňažku či Jána Budaja jednostranné komentáre, ako to prebiehalo pred 33 rokmi.

Druhý variant by bol zrejme najzdravší: ísť na túru do prírody. Bol síce chladný, ale slnečný deň. Napokon som sa rozhodol pre tretí. Zo zvedavosti, no najmä z úcty k človekovi, ktorého som si veľmi vážil. Hlas – sociálna demokracia pozval delegáciu SZPB na vlastnú oslavu štátneho sviatku spätého s Alexandrom Dubčekom, na ktorého sa v tejto súvislosti „zabúda“.

Po kladení vencov k rodnému domu Ľ. Štúra a A. Dubčeka

Skresľovanie zápasu za demokraciu

Presne ako to povedal v Bánovciach nad Bebravou člen ÚR SZPB Peter Weiss: „Z Dubčeka sa usilovali a stále sa usilujú vyrobiť neschopného a nevýznamného politika, ktorý bol iba symbolom čohosi a podľa nich je zavrhnutiahodný už len preto, lebo bol komunistom. Preto mi je pri oficiálnych oslavách 17. novembra v posledných rokoch ľúto, ako sa zo záberov z vtedajších udalostí vytráca Dubčekova tvár a zmienky o jeho príspevku k úspechu Nežnej revolúcie.“

To však predbieham, iba dodám, že ku skresľovaniu tej zamatovej okrem dvoch protagonistov mítingov na Námestí SNP sa tohto roku výdatne pripojil aj spevák Michael Kocáb, ktorý v predvečer 33. výročia navštívil Bratislavu a bol vari vo všetkých médiách.

Podujatie Hlasu-SD sa 17. novembra začínalo v Uhrovci. Pred rodným domom Ľudovíta Štúra a zároveň Alexandra Dubčeka sa zišlo veľa národa na čele so starostkou Zuzanou Máčekovou. V nedávnych komunálnych voľbách ako nezávislá po šiesty raz suverénne zvíťazila. Vlani v tomto čase pripravovala s Trenčianskym samosprávnym krajom a inými inštitúciami spomienkové podujatie k Dubčekovej storočnici. Aj SZPB a redakcia Bojovníka sa, no kvôli pandémii podujatie zrušili. Vyšla aspoň reprezentačná publikácia Uhrovec a Alexander Dubček.

Starostka Zuzana Máčeková víta v Uhrovci hostí z Bratislavy

Deň šeredný…

Začiatkom decembra 1989 som ako mladý redaktor Pravdy utekal z ústredia Národného frontu do redakcie s kópiou návrhu predsedníctva SNR na kandidatúru Dubčeka za československého prezidenta. Keď na druhý deň tento sólokapor vyšiel v novinách, vyvolalo to zdesenie v Prahe i vo vedení VPN. Na tejto funkcii rátali s niekým iným…

Moje osobné spomienky na naňho sa však viažu na Uhrovec. V prvej polovici 90. rokov sme tam pravidelne chodili z Mladej demokratickej ľavice na oslavy SNP. Dubček tam tiež zvykol oslavovať 29. august –so svojimi ako odbojár, povstalecký vojak a partizán. Ten deň z roku 1991 mám dosiaľ ako pred očami. Ešte bol predsedom Federálneho zhromaždenia, no už sa dištancoval od VPN i HZDS a svoje miesto začal hľadať v sociálnej demokracii. Preto sa stal terčom hrubých útokov českej pravice i Vladimíra Mečiara.

Pamätnú tabuľu na fasádu bánovskej radnice vyvesili pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka

…a deň pekný

Na Jankovom vŕšku vystúpil ako hlava štátnej delegácie s príhovorom, ktorý mu ktosi napísal nie veľmi originálne. Okolo Dubčeka sa motala kopa ochrankárov. Vyvolával dojem unaveného, starnúceho muža, rázne mi odmietol rozhovor pre Pravdu, ani som sa mu nečudoval… A presne o rok, akoby to bol iný, podstatne mladší človek.

Prítomných zaujal aj prejav člena ÚR SZPB Petra Weissa

Vtedy mal hlavný prejav prvý podpredseda SNR Peter Weiss. Dubček už len ako radový poslanec a líder SDSS pôsobil uvoľnene, prihovoril sa k zhromaždeniu z hlavy, ľudsky ako kedysi. Smial sa, neformálne sa bavil s prítomnými. Dokonca mi bez problému poskytol interview. Krátko predtým sa Socialistická internacionála vyslovila za tesnejšiu spoluprácu jeho strany s SDĽ, a tak sme sa aj s Weissom optimisticky rozprávali o perspektívach ľavice na Slovensku.

Zhromaždenie pred rodným domom Ľudovíta Štúra a Aklexandra Dubčeka

Slávnosť v Bánovciach

O tri dni došlo k tragickej autonehode na diaľnici pri Humpolci… Samozrejme, rozhovor, zrejme jeho posledný, nebolo vhodné v tom čase publikovať, časť z neho vyšla až po rokoch. A tak som aspoň napísal reportáž z jeho pohrebu. Ani nebol oficiálne štátny. Spolu s ním sme pochovávali federálnu republiku.     

Slávnostné zhromaždenie na ústrednom Námestí Ľ. Štúra v Bánovciach nad Bebravou otváral čerstvý primátor Róbert Gašparík, ktorého spoločne nominoval Hlas a Smer. (Podľa volebných výsledkov za ním nasledovali štyria nezávislí kandidáti, šiesty v poradí – za KDH, OĽaNO, SaS, Za ľudí, Kresťanskú úniu, Zmenu zdola a NOVU – získal 3,11 percenta hlasov.)

S úvodným príhovorom vystúpil nový primátor Bánoviec nad Bebravou Róbert Gašparík

Prehovoril predseda SZPB…

Akýsi myšlienkový podtón podujatiu predučil spomínaný Weissov prejav. Predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian tiež mal čo kritické povedať k súčasnej situácii „skôr narodených“, vrátane tých z našich radov.

„Zväz protifašistických bojovníkov nie je politická strana,“ pripomenul vo svojej reči Pavol Sečkár. „Ide o politickú organizáciu s pevným miestom v spoločnosti vybojovaným počas 2. svetovej vojny a v SNP. Je tiež jedným z pilierov, o ktorý sa Dubček opieral vo svojom neskoršom politickom živote.“ Zdôraznil, že Dubček sa v roku 1989 stal autoritou, hoci práve tento symbol boja za slobodu neprajníci načatej cesty k socializmu s ľudskou tvárou už v jeho zrode napádali.

Predseda Zväzu Pavol Sečkár rečnil súbežne aj z veľkoplošnej obrazovky

…a na záver Peter Pellegrini

„Bez ideálov, ktoré predstavoval, by sme dnes ťažko zvládali bezbrehý nátlak a antisociálnu politickú demagógiu,“ pokračoval Sečkár. „Chýbala by nám spätosť, seriózne poznanie a nadväznosť na pokrokový odkaz dedov, otcov a matiek v širších súvislostiach. Stratila by sa hrdosť, vlastenecké cítenie, humanistický prístup k spoločenskému životu. Dubček aj s týmito myšlienkami vstúpil do Povstania a s týmto presvedčním v ňom bojoval… So všetkou zodpovednosťou musíme rozvíjať skutočnú demokraciu a humanizmus. Usilovať sa o spoločnosť bez násilia. Kde fašizmus, extrémistické ultrapravicové myslenie škodia v konečnom dôsledku slobodnému životu.“

Petra Pellegriniho sprevádzali najbližší spolupracovníci z vedenia strany Hlas SD a Trenčianskeho kraja

Organizátori podujatia nechali na záver prehovoriť predsedu Hlasu SD Petra Pellegriniho. Hádam aj preto dav ľudí zostal až do konca. A podľa ich spontánnych reakcií  nielen zo zvedavosti. Slnko už zapadlo, ihneď sa schladilo, no na námestí ešte postávali skupinky, aby mohli vyspovedať nielen lídra strany, ale aj ostatných jeho kolegov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.