Read Time:2 Minute, 25 Second

V ukrajinskom Ľvove sa zišli stovky priaznivcov Stepana Banderu.

Ján Rohár

foto – archív redakcie

Ukrajina sa aj v novom roku prihlásila k odkazu Stepana Banderu. Oslavy 114.výročia jeho narodenia, ktoré pripadá na 1. január, vyvolali diplomatický škandál.

Na účte ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na sociálnej sieti sa v prvý januárový deň objavil príspevok, v ktorom bol pri portréte Stepana Banderu odfotografovaný náčelník generálneho štábu Ukrajiny, Valeryj Zalužnyj. Text obsahoval Banderov citát o tom, že „ukrajinský nacionalizmus zvíťazí len vtedy, ak ruské impérium prestane existovať“, doplnený o vety: „V súčasnosti prebieha boj proti ruskému impériu. A pokyny Stepana Banderu sú vrchnému veliteľovi ozbrojených síl dobre známe.“

Príspevok si všimli v susednom Poľsku. „Spomienka na Stepana Banderu, zodpovedného za masové vraždy poľského obyvateľstva, na profile ukrajinského parlamentu, musí vzbudzovať námietky,“ napísal na sociálnej sieti Radoslaw Fogiel, predstaviteľ vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS). „Treba to jasne povedať najmä priateľom, o to viac [teraz], keď má Ukrajina nových, skutočných hrdinov, ktorých si treba pripomínať,“ dodal Forgiel, ktorý je zároveň predsedom parlamentného zahraničného výboru.

Opozičný líder Władysław Kosiniak-Kamysz, predseda Poľskej ľudovej strany (PSL), zašiel vo vyjadreniach ešte ďalej. „Bandera je zodpovedný za genocídu. Spomienka na zločinca zo strany ukrajinského parlamentu nevybuduje dobré poľsko-ukrajinské vzťahy, [ktoré] možno budovať len na základe pravdy.“

Po protestoch príspevok stiahli

Poľský premiér Mateusz Morawiecki príspevok ostro odsúdil. Uviedol, že niekoľko hodín predtým hovoril s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom o otázke uctenia si pamiatky Stepana Banderu zo strany Verchovnej rady. Morawiecki vyjadril svoj „negatívny postoj“ voči všetkým na Ukrajine, ktorí nechápu pravdu o zabíjaní zo strany Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), „a voči tým, ktorí si pripomínajú Banderu“. Dodal, že v dôsledku zločinov spáchaných ukrajinskými nacionalistami bolo brutálne zavraždených 100 000 až 200 000 Poliakov v oblastiach, ktoré boli pred druhou svetovou vojnou súčasťou druhej Poľskej republiky. Morawiecki prisľúbil, že túto otázku otvorí aj počas svojho ďalšieho rozhovoru s ukrajinským partnerom, Denysom Šmyhalom.

Po protestoch z Poľska bol príspevok zo sociálnej siete stiahnutý.

Oslavy výročia narodenia Stepana Banderu neprebiehali len v online priestore. Po celej krajine sa zvyknú tradične konať zhromaždenia a fakľové pochody. V meste Ľvov sa zišli stovky ľudí všetkých vekových kategórií. Niektorí starší účastníci mali na sebe uniformy Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorej bol Stepan Bandera hlavným ideovým veliteľom. Na spomienke sa zúčastnili aj členovia neonacistického Pravého sektora.

Deň narodenia Stepana Banderu je od roku 2018 na Ukrajine štátnym sviatkom. Už predtým priznal prezident Petro Porošenko banderovcom postavenie vojnových veteránov. Rozhodnutia vtedajšieho ukrajinského vedenia šokovali ukrajinských Židov aj štát Izrael. „Nemôžem pochopiť, ako velebenie tých, čo sa priamo zapojili do hrozných antisemitských zločinov, pomáha boju proti antisemitizmu a xenofóbii,“ citoval Joela Liona, izraelského veľvyslanca v Kyjeve, server Times of Israel v roku 2018.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.