Read Time:1 Minute, 6 Second

Martin Krno

Spoluautorovi Vianočnej dohody, členovi ilegálnej SNR, ľavicového politikovi, spisovateľovi a diplomatovi Ivanovi Horváthovi odhalili v roku 1964 na rodnom dome na Štefánikovej ulici v Senici pamätnú tabuľu.

Stalo sa tak štyri roky po smrti, ku ktorej ho dohnali kruté príkoria 50. rokov, keď ho vypočúvali ako údajného vlastizradcu, súdili a väznili osem rokov. Čoskoro dom zbúrali i s celou starou časťou okresného sídla a s ňou zmizla aj tabuľa.

Predvlani pri príležitosti 60. výročia predčasného skonu JUDr. Horvátha chceli Seničania splatiť svoj dlh spomienkovým zhromaždením a inštaláciou výstavy Ivan Horváth, život a dielo, spojenej s odkazom na jeho tvorbu, účasť v protifašistickom hnutí a na rozvoj mesta, ale aj na osudy jeho predkov, napospol slovenských vlastencov.

Ľubica Krištofová, riaditeľka Záhorského osvetového strediska Senica

Pre Covid museli podujatie preložiť. Uskutočnilo sa 1. mája 2022 na vysokej úrovni, s kultúrnym aj odborným programom za účasti zástupcu primátora Filipa Lackoviča, Horváthových príbuzných, ich priateľov a čo nás veľmi teší, aj mnohých členov SZPB, ktorí sa podieľali na organizovaní celej akcie.

Samotná riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici Ľubica Krištofová, ktorá vystúpila s hlavným príhovorom, je súčasne tajomníčkou tamojšieho OblV SZPB. Poobede senickému rodákovi odhalili na Záhoráckej stene slávy na Námestí oslobodenia pamätnú plaketu. Prítomný bol aj primátor Martin Džačovský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.