Read Time:1 Minute, 53 Second

Martin Krno

Ľudovít Sabadoš prišiel na svet 19. júna 1937 v matkinom rodisku Gáň pri Seredi. S rodičmi však býval v susednej dedine Kajal, odkiaľ pochádzal jeho otec, tiež Ľudovít. Tá viedenskou arbitrážou pripadla Maďarsku.

Na jeseň 1940 musel jeho otec, hoci si ponechal slovenské občianstvo, narukovať do Horthyovej armády. Matka Margita mala podstúpiť vážnu operáciu, a tak poprosila sestru Alžbetu, vydatú na Valéra Kubániho, aby trojročného synčeka zobrala k sebe. To sa aj udialo za dramatických okolností pri nelegálnom prekročení hraníc.

Ľudovít Sabadoš s tetou a strýkom v Bratislave

Valér Vlastimil Kubáni sa narodil 23. marca 1913 na Myjave do starej učiteľskej rodiny, ktorej korene siahajú do Slovenských, dnes Horných Zahorian v okrese Rimavská Sobota. Jeho pradedkami boli národný buditeľ Samuel Kabáni a jeho syn Ľudovít, priekopník realizmu a historického románu. Matka bola prostredníctvom banskobystrickej intelektuálnej rodiny Malinovcov spriaznená s významným účastníkom odboja, brigádnym generálom Jánom Imrom.

Otec Ľudovíta Sabadoša, matka Margita a jej dve sestry Alžbeta a Helena, 60. roky

Valér nastúpil na Prvé gymnázium v Bratislave. Ale pretože sa viac venoval športu ako knihám, na naliehanie rodičov prešiel do výchovného ústavu v Modre, kde vyštudoval za učiteľa. K atletike sa neskôr vrátil, roku 1940 sa stal reprezentantom Slovenska vo vrhu guľou. Dostal sa tiež medzi vrcholných funkcionárov volejbalu, na čo mu ostávalo čoraz menej času. Aktivovali ho totiž do Slovenskej armády. Pracoval na ministerstve obrany, kde sa zapojil do ilegálnej činnosti.

Ľudovít Sabadoš teda vyrastal v Bratislave, manželov Kubániovcov považoval za svojich druhých rodičov. „Mal som dve mamy a dvoch otcov,“ spomína si. Aj po tragickej smrti strýka po vojne býval u tety v Avione. Začiatkom 70. rokov postavil v Rači rodinný dom, v ktorom dochoval rodičov, tetu Alžbetu i krstnú, ďalšiu maminu sestru Helenu, ktorá pôsobila v SNP ako zdravotná sestra.

Ľudovít Sabadoš

Po absolvovaní chemickej priemyslovku a základnej vojenskej služby pracoval vo Výskumnom ústave inžinierskych stavieb. Celý život si popri zamestnaní na ministerstvách stavebníctva a kultúry dopĺňal vzdelanie. V roku 1987 získal titul Vedecko-technický pracovník. Po novembri 1989 až do dôchodku v roku 2014 súkromne podnikal. Dnes býva v Devínskej Novej Vsi. Na priečelie svojej vilky namontoval pamätnú tabuľu venovanú Valérovi Kubánimu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.