Read Time:1 Minute, 33 Second

V predvečer 78. výročia 22.novembra tragickej smrti Ľudovíta Kukorelliho sme sa opäť stretli pred pomníkom jedného z najvýznamnejších partizánskych veliteľov na Slovensku, v bratislavskom parku, ktorý bol nedávno pomenovaný  práve podľa brigádneho generála Ľ. Kukorelliho.

Zaslúžila sa o to rovnako ako o rozšírenie tohto pamätníka Anna Bergerová, jedna z dvoch ešte žijúcich príslušníkov veľkého partizánskeho zväzku Čapajev, ktorý operoval na východnom Slovensku v lete a na jeseň 1944. Pre svoju iniciatívu našla pochopenie u predsedu OblV SZPB Martina Krnu, spolu predložili projekt na samosprávne orgány mestskej časti  Bratislavy Ružinov. V ústrety im vyšiel najmä starosta Martin Chren, opätovne zvolený do tejto funkcie aj s podporou SZPB. Na podujatie s vencami prišiel zástupca  starostu Michal Gašaj, predseda Zväzu Pavol Sečkár, tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer spolu s podpredsedom Jozefom Ťažkým.

Martin Krno vo svojom príhovore pripomenul., že Kukorelli sa ako vojenský letec ihneď po rozbití ČSR Hilterom zapojil do protifašistického hnutia, za čo bol ľudáckym režimom permanentne perzekvovaný. Nečakal ako mnohí iní, až sa zvrtne situácia na východnom fronte.

Po potlačení Povstania nemeckí okupanti sústredili  svoje vojenské jednotky na severovýchodné Slovensko, preto „čapajevovcom“ neostávalo nič len prebiť sa v karpatských dolinách k postupujúcej Červenej armáde. Pri tejto operácii v dňoch 20. až 24. novembra 1944 zahynulo približne 500  partizánov a dve stovky civilných obyvateľov. Krno zdôraznil, že tieto utrpenia a straty ľudských životov nadobúdajú  dnes nový, konkrétnejší význam, keď v susednej krajine prebieha krvavá vojna. Preto musíme, tak ako naši otcovia odbojári dôrazne vystupovať proti akejkoľvek vojne  a za mierové spolužitie národov v Európe a na celom svete.

Pomník v bratislavskom Parku generála Ľudovíta Kukorelliho

fotografie Ladislav Skrak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.