Read Time:2 Minute, 36 Second

Tieto slová adresoval po doznení štátnej hymny SR starosta Bernolákova Miroslav Turenič všetkým, ktorí si v piatok 11. novembra o 11:11 prišli uctiť Deň vojnových veteránov.

Na podujatí sa v mene Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov zúčastnil podpredseda Norbert Lacko a ocenil početnú skupinu  členov ZO SZPB Bernolákovo. Spomienka sa konala so všetkou dôstojnosťou aj vďaka vojakom čestnej stráže pred pomníkom padlým obyvateľom obce pri kostole sv. Štefana.

Starosta zdôraznil, že je nutné vážiť si dôstojnosť všetkých padlých, nech už bojovali v akomkoľvek konflikte. Základom zdravej spoločnosti je podľa neho schopnosť skloniť sa pred majestátom smrti a zabezpečiť slušnú starostlivosť o hroby mŕtvych vojakov a civilistov. Zdôraznil, že práve na civilné obyvateľstvo najväčšmi dopadá hrôza vojny a nevojaci  sú najpočetnejšou skupinou obetí.

Moderátorka podujatia, miestna poslankyňa Iva Pipíšková privítala prítomných hostí a prečítala mená mužov z obce padlých v I. svetovej vojne. Pripomenula, že na pomníku zrenovovanom v roku 2018 je vygravírovaná len časť z nich. Žiačka miestnej ZŠ predniesla báseň Na flámskych poliach spätú s dnešným výročím konca 1. svetovej vojny. Báseň kanadského lekára a dôstojníka Johna McCraea o červených makoch napísaná po bitke pri Ypres a v decembri 1915 sa spolu s týmto kvetom stala symbolom vojnových veteránov.

Predsedníčka ZO SZPB Bernolákovo Ružena Šmihlová pripomenula nutnosť starostlivosti o vojnových veteránov ako aj nevyhnutnosť zachovávať historickú pamäť na udalosti 1. a 2. svetovej vojny. So slzami v očiach pripomenula mnohé stretnutia priamych účastníkov vojny v Bernolákove. Následne si uctila pamiatku tých, čo sa dnešného dňa nedožili. Miestny farár Branislav Čaniga po modlitbe za mier vo svete pripomenul zvrátenú povahu vojen a fakt, že nemôžu byť sväté ako sa časť občanov domnieva.

Plukovník v. v. Vladimír Kováč odovzdal pozdravy Klubu generálov SR a tiež od generálporučíkov v. v. Petra Vojteka a Petra Gajdoša. Dnešok by mal byť dňom kedy si okrem tých čo vo vojnách bojovali pripomenieme aj fakt, že vojna nesmie byť riešením konfliktov medzi štátmi. Jej hrôzu vidíme okrem Ukrajiny, Jemenu, Etiópie, aj v Sýrii a tiež  v zdevastovaných krajinách dlhodobo sužovaných konfliktami n iných miestach sveta. Múdro pripomenul, že vojaci a generalita, ktorá si väčšmi než civili uvedomuje dôsledky vojny by mala pred nimi v demokratických krajinách vystríhať a varovať. Za jeho aktivity v prospech udržiavania vojenských tradícií a zasadzovania sa o mier ho ZO SZPB ocenilo pamätným listom.

V závere deti z Materskej školy položili červené maky z krepového papiera, ktoré sami vyrobili. Je krásne vidieť keď sa k úcte k veteránom, slobode a najmä k mieru vedie aj najmladšia generácia. (bb)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.