Read Time:1 Minute, 26 Second

Európu a svet zasiahla správa o úmrtí slávneho partizána Maria Fiorentiniho. Vo veku 103 rokov nás opustil rodák z večného mesta, ktorý od roku 1943 aktívne spolupracoval s hnutím Spravodlivosť a Sloboda a Komunistickou stranou Talianska. V rámci hnutia odporu proti fašizmu a nemeckej okupácii sa postavil na čelo Vlasteneckej akčnej skupiny (GAP), v IV. operačnej oblasti Ríma.

V rámci nej vykonal viacero úspešných diverzných akcií. Napríklad 26. decembra 1943 hodil na striedajúcu sa strážnu jednotku pred väznicou Regina Coeli v Ríme balíček s 2 kilogramami výbušniny trinitrotoluén. Výsledkom bolo 5 mŕtvych na mieste, z toho 2 zomreli v nemocnici, približne 20 vojakov vyradených z boja a na istý čas zákaz používania byciklov v Ríme. Fiorentiny totiž ušiel práve na bicykli.

Veľmi úspešnou bola aj akcia z 23. marca 1944. Vďaka Fiorentinyho informáciám o itineráry okupačných jednotiek sa podarilo zrealizovať útok na Via Rasella, ktorý pripravil o život 33 okupačných vojakov a z boja vyradil ďalších päťdesiat.

Počas vojny sa mu až štyrikrát podarilo utiecť z nacistických väzení, čím sa stal legendou. Po jej skončení sa odmietol uchádzať o politické posty a stal sa matematikom. Špecializoval sa na algebrickú geometriu a neskôr získal miesto profesora matematiky na Univerzite v meste Ferrara.

Pri príležitosti 100. narodenín sa uskutočnilo viacero spomienkových podujatí, vrátane vydania knihy jeho spomienok. Bývalý minister kultúry Dario Franceschini vyhlásil, že Fiorentini „žil život plný vášne, vedy a lásky k slobode. Stratili sme veľkého Taliana.“

Sústrasť vyjadrili nielen vrcholní predstavitelia Talianska, ale aj predseda SZPB Pavol Sečkár, ktorý poslal kondolenčný telegram predsedovi talianskych antitifašistov ANPI Gianfrancovi Pagliarulovi. Česť a sláva človeku, ktorý mal spomedzi žijúcich talianskych partizánov najviac medailí.

(bb)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.