Read Time:2 Minute, 5 Second

Nebezpečenstvo posilňovania pravice v dnešnej Európe v posledných týždňoch potvrdili nielen výsledky parlamentných volieb vo Švédsku a Taliansku. Prvýkrát po desaťročiach zažívame, že premiérka významnej európskej krajiny nikdy nezaprela svoj fašistický pôvod. To posilňuje pravicové tendencie, ktorým musíme čeliť v iných štátoch ako Maďarsko, Poľsko a niekoľko pobaltských republík.

Nielen v centrálnych vládach, ale aj na regionálnej úrovni ovplyvňujú politiku v Európe pravicové tendencie, ako to môžeme vidieť v Belgicku, Španielsku a aj v Nemecku. Ovplyvňujú tak i politické diskusie a rozhodnutia v Európskom parlamente. Tieto sily predstavujú rasizmus a xenofóbiu, nenávistné prejavy, antidemokratické tendencie a sociálnu segregáciu, popieranie práva na diverzitu, fašistické násilie voči utečencom a cudzincom, fyzické útoky a dokonca ničenie miest, na ktorých sa stretávajú demokratické organizácie a pod. Okrem toho sme svedkami znesvätenia pamätníkov, prípadne synagóg či mešít.

Rast pravice súvisí aj s vojnou na Ukrajine. Hoci pravicové skupiny niekedy volajú po „mieri“, „politicky“ či spoločensky z tejto vojny profitujú. V dôsledku sociálnych problémov ľudí a protestov proti nim očakávajú kolaps demokratického systému v európskych krajinách.

FIR podčiarkuje svoju pozíciu, ktorú sme pomenovali od samého začiatku vojny na Ukrajine: Túto vojnu nemožno legitimizovať v mene antifašizmu. FIR vyzýva na okamžité prímerie a začatie medzinárodných rokovaní. Zbrane nikdy neprinesú mier, diplomacia a rokovania sú jedinou cestou. Je to potrebné najmä pre záchranu životov civilného obyvateľstva.

Druhou stranou mince sú problematické tendencie historického revizionizmu, búranie pamätných miest a samotných pamätníkov, ako to zažívame vo viacerých krajinách Európy. Kým pamätné stromy pre väzňov v koncentračnom tábore Buchenwald ničili neofašisti, v iných krajinách ústredné pamätníky sovietskych osloboditeľov búrajú štátne orgány. Deje sa to spoločne s historickými revizionistickými tendenciami v školách a verejných inštitúciách.

Viac ako inokedy dvíhame hlas na protest proti takémuto vývoju a angažujeme sa v posilňovaní antifašizmu pri budovaní občianskej spoločnosti, aby sme zachovali odkaz odbojárov, preživších a osloboditeľov. Toto musí byť úlohou výchovy mladých generácií. Medzinárodná konferencia antifašistov vyzýva všetkých demokratov, aby si uvedomili, že pravicový populizmus, krajne pravicové „sľuby“ predstavujú skutočné hrozby pre naše životy. Na toto nebezpečenstvo upozorňujeme a vyzývame na spojenie občianskej spoločnosti, organizácií veteránov, súčasných antifašistov, odborov, ľudsko-právnych organizácií, mládežníckych hnutí a iniciatívy, ale aj konzervatívcov.

Budujte siete a hnutia otvorené pre všetkých ľudí ochotných brániť demokraciu, slobodu, ako aj politické a sociálne práva všetkých ľudských bytostí v každej z našich krajín. Musíme sa rozhodne postaviť extrémnemu pravicovému nebezpečenstvu.

Časť delegátov kongresu FIR s predsedom Vilmosom Hantym (v strede v hnedom saku) a generálnym tajomníkom Ulrichom Schneiderom (po pravej ruke V. Hantyho). foto redakcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.