Read Time:2 Minute, 29 Second

Zuzana Golianová, PR manažérka distribučnej spoločnosti Filmtopia

Vzácne dobové zábery, jedinečné spracovanie, obraz udalostí, ktoré sa nikdy nemali stať – aj o tom je unikátny dokumentárny film českého režiséra Tomáša Bojara LET DOMOV. Podáva príbeh československých letcov RAF Františka Fajtla a Filipa Jánského, ktorí po tom, ako nacisti obsadili Československo, utiekli z okupovanej vlasti, aby mohli za ňu bojovať.

Dvaja statoční československí letci druhej svetovej vojny. Prvý stíhač, druhý strelec. Prvý korektný gentleman, druhý trochu „rošťák“. Obaja slúžili najprv na západnom a potom na východnom fronte. Obaja boli bez akýchkoľvek veľkých slov pripravení prinášať obete. A obaja boli aj mimoriadne citlivými pozorovateľmi okolitého sveta. Zaujímali ich veci veľké i malé, vznešené i všedné.

Svinská vojna

Vo filme nás tak títo dvaja „dokumentaristi“ postupne sprevádzajú vojnovou archívnou krajinou Nemecka, Poľska, Francúzska, Veľkej Británie, Orientu, Sovietskeho zväzu a Slovenska. Ukazujú nám, aké to bolo utiecť z okupovanej vlasti, aby nacistom mohli konečne všetko „poriadne oplatiť“. Ako potom pred každým štartom museli premáhať strach zo smrti a po pristátí oplakávať padlých kamarátov, ale i oslavovať ďalší požičaný čas na zemi. Ako si postupne zvykali na život v cudzích krajinách, učili sa chápať tamojšie zvyklosti a s humorom ich reflektovali.

Ako síce vytrvalo odmietli ustupovať zlu, ale ako sa už po rokoch vysilujúcich bojov aj modlili, „aby tá hnusná, svinská vojna skončila.“ Boli to ľudia skromní, neokázalí, obetaví, a pritom veľmi vtipní. Preletieť s nimi nepokojným vojnovým svetom je tým pádom číra radosť.

Výlučne archívne zábery sprevádzajú vnútorné hlasy oboch letcov, vďaka ktorým akoby dejiny ožívali. Spoločnosť Filmtopia prináša do slovenských kín silný autentický zážitok.

Autentické rozprávanie hrdinov

Jedinečný príbeh prežíva publikum cez rozprávanie dvoch vojnových letcov Františka Fajtla a Filipa Jánského (vlastným menom Richard Husmann), cez ich osobnú reflexiu vojnového života, plnú presných postrehov i vtipných situácií. Obaja sú aj veľmi vnímaví pozorovatelia ľudí a života všade tam, kde bojujú a žijú. Ich vnútorný hlas sa jedinečným spôsobom stretáva a dopĺňa s dobovými archívnymi zábermi a vťahuje divákov do príbehu a doby, akby sa všetko odohrávalo „tu a teraz“.

Prispieva k tomu aj originálna hudba slovenského umelca Stroona (vlastným menom Dalibor Kocián) Dalibor Kocián. Oceňovaný multiinštrumentalista a producent, ktorý na slovenskej hudobnej  scéne  pôsobí vyše dekádu, prekračuje hudobné žánre rôznymi  smermi. Okrem iného pracoval  aj s  flautami a tubami z prvej scény filmu, ktorou je rozcvičovanie sa vojenskej kapely.

Fajtl (20. 8. 1912 – 4. 10. 2006) a Jánský (4. 9. 1922 – 29. 7. 1987), každý po svojom, hovoria aj o veľkých drámach na oblohe, aj o tých malých, niekedy zdanlivo banálnych, ale nemenej dôležitých „drámach“ na zemi. To, ako zobrazujú vojnou zasiahnutú Európu, je veľmi autentické, zrozumiteľné a stále aktuálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.