Read Time:49 Second

Marián Gešper, predseda Matice Slovenskej

Posledný augustový víkend patril po celej našej vlasti oslavám 78. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania. Výnimkou neboli obce Ruská Poruba a Benkovce na východnom Slovensku. V prípade Ruskej Poruby to malo symbolické súvislosti, keďže obec bola aktívnym účastníkom povstaleckých i vojnových udalostí.

Podujatie Pamiatke našich predkov je putovný matičný program venovaný pohnutým dejinám 2. svetovej vojny a účasti matičiarov v povstaleckých udalostiach, čo je pomerne menej známa problematika. Súčasťou programu je divadelná dramatizácia Kapitoly zo života Ľudovíta Kukorelliho k dobrodružným osudom tohto slovenského rebelanta na pozadí apokalyptickej doby, v ktorej žil.

Program podujatia s názvom Pamiatke našich predkov matičiari v minulých rokoch úspešne predstavili verejnosti v rôznych častiach Slovenska a to napr. v Zvolene, Hermanovciach nad Topľou, Kobylniciach a inde.

Podujatie v Ruskej Porube sa začalo v gréckokatolíckom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Práve v tomto chráme si zobral Aničku Onderovú, študentku medicíny z Bratislavy, za manželku náčelník štábu partizánskeho zväzku Čapajev a slovenský letecký dôstojník Ľudovít Kukorelli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.