Read Time:2 Minute, 29 Second

Martin Krno

Foto: Zväz Priama akcia

Už dávno hlavné mesto Slovenska nezažilo takú masovú demonštráciu a vzápätí protestný pochod vedúci z Námestia SNP až pred Národnú radu SR, aký sa odohral v nedeľu 16. októbra. Hlavní rečníci na podujatí Zostávame v uliciach si nedávali obrúsok pred ústa, keď hovorili o súčasných vládnych predstaviteľov.

Iste, vo všeobecnosti spomenuli aj predchádzajúce garnitúry, ktoré tiež nesplnili svoje sľuboch v oblasti prehlbovania ľudských práv, ale prím hrala ostrá kritika tej terajšej. Išla ešte ďalej, v prejavoch odzneli aj vážne pochybnosti, či je vôbec prevládajúci politický systém, a to nielen na Slovensku, schopný riešiť tieto problémy.

Nezáujem hlavných médií

Zrejme to bol jeden z dôvodov, prečo mainstreamové médiá podujatiu venovali očividne menšiu pozornosť ako tomu zo 14. októbra, na ktorom rečnila i prezidentka Zuzana Čaputová a prišlo viacero politikov, vrátane premiéra Eduarda Hegera. Aj keď protestný míting v nedeľnom spravodajstve spomenuli, tak všímali si niekoľko odznených vulgarizmov, čo im u našich ústavných činiteľov akosi neprekáža, alebo neveľkú potýčku s policajtmi pred budovou parlamentu, kam sa protestný sprievod vydal z centrálneho námestia.

Aj tu v úvode vystúpili priatelia zavraždených mládencov Juraja a Matúša, no určite nie plačlivo, skôr bojovne. Nedeľná akcia, ako napovedá jej názov Zostávame v uliciach, bola odpoveďou na rozhodnutie „oficiálnych“ LGBTI+ združení, že už nebudú organizovať protesty v uliciach, ale sa sústredia na rokovania s politikmi. Tí im ukázali, čo si skutočne myslia, o niekoľko dní, keď drvivá väčšina poslancov NR SR nepodporila ani kompromisný legislatívny návrh SaS na zlepšenie právneho postavenia „neregistrovaných partnerov“.

Viacerí rečníci zdôraznili, že mladý vrah zdieľajúci zvrátené názory amerických neonacistov uviedol na sociálnych sieťach pred svojou samovraždou, že najviac nenávidel Židov, teda nie homosexuálov, ale aj marxistov, komunistov, aktivistov združení chrániacich spoločenské menšiny. Napokon si však zbabelo vybral najľahší terč – priestor pred barom na Zámockej ulici, kde sa denne schádzajú príslušníci LGBTI+ komunít.

Ako podujatie zhodnotili členovia SZPB

Akciu 16. októbra narýchlo usporiadali viaceré mládežnícke antifašistické, ľavicové a protixenofóbne iniciatívy, ktoré naň nadviažu mítingmi v ďalších slovenských mestách. Na tom v Bratislave sa zúčastnili aj viacerí členovia SZPB. Katarína Kocurová-Ftáčniková na otázku, prečo prišla na protest, reagovala: Keď neonacista v rámci svojej chorej ideológie zaútočí na príslušníkov menšiny, teraz konkrétne LGBTI+, tak každý antifašista vie, kde je jeho miesto.“

Vzápätí jej dalo za pravdu masové skandovanie davu ľudí, keď zahli na Palisády: „Smrť fašizmu! Smrť fašizmu!“ Jednoznačne to odzrkadľovalo spontánnu atmosféru, ktorá vládla na celom podujatí.„Manifestácia i pochod mali jasné protifašistické zameranie. Ostré a, áno, aj emotívne vystúpenia proti slovenskej krajnej pravici a fašizoidným prejavom v našom verejnom priestore,“ zhodnotil večer nedeľnú akciu bývalý europoslanec Boris Zala. „Čo je potešiteľné, 80 percent účastníkov tvorili mladí ľudia. Jasne to ukazuje, že si plne uvedomujú potrebu verejne prezentovať svoj antifašizmus. Nechýbali ani mladí ľavičiari s ostro antikapitalistickými postojmi… Bolo to výborné podujatie a každý antifašista, kto tam neprišiel, môže ľutovať.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.