Read Time:1 Minute, 41 Second

Dr. Ulrich Schneider počas príhovoru k účastníkom podujatia v Budapešti, foto: Péter Dunai

Ulrich Schneider, generálny tajomník FIR

Maďarská metropola hostila 27. augusta zasadnutie predsedníctva Medzinárodnej federácie účastníkov odboja (FIR). Na ňu nadviazala medzinárodná konferencia organizovaná Maďarským zväzom odporu a antifašistov (MEAS).

Zišli sa tu odbojári aj z Belgicka, Grécka, Chorvátska, Nemecka, Srbska, Talianska a hostiteľskej krajiny. Slovensko zastupovali predseda SZPB Pavol Sečkár a vedúci koordinačného oddelenia Zväzu Jozef Ťažký. Z hostí spomeňme aj predsedu maďarskej organizácie Amnesty International Dávida Viga, Imreho Lebovicsa, ktorý prežil holokaust, či šéfa Odborového zväzu pracovníkov v baniach a energetike Ferenca Rabiho.

Odsúdili politiku ochudobňovania zraniteľných

Konferencia sa konala na desiate výročie smutnej udalosti, keď vtedajšieho predsedu MEAS Vilmosa Hantiho napadli15 zamaskovaní pravicoví extrémisti. Tí vulgárne a fyzicky dali najavo odpor proti antifašistickým hodnotám. Dodnes identifikovali siedmich z nich.

Účastníci podujatia odsúdili negatívne prejavy premiéra Viktora Orbána proti migrantom, Židom, Rómom, homosexuálom a iným menšinám. Zdôraznili, že politika ochudobňovania zraniteľných dospela v Maďarsku do tej miery, že hľadanie príčiny ich ťažkej situácie, najmä prostredníctvom prevahy vládnych médií a propagandy sa zvaľuje na vyššie uvedené skupiny.

Nezabudli ani na súčasné zneucťovanie pomníkov pripomínajúcich oslobodenie jednotlivých štátov od nacizmu a postavili sa proti prvoplánovému ničeniu pamätníkov spojených s Červenou armádou, ktorého sme svedkami v posledných mesiacoch v Pobaltí.

Varovanie pred privatizáciou zdravotnej starostlivosti

Vyzvali na aktivizáciu jednotlivcov ochotných brániť demokraciu, slobodu, politické a sociálne práva všetkých ľudských bytostí. Podstatné je, aby sa viedol dialóg a zabránilo sa podobným devastačným aktivitám.

Záverom vyzvali ľudstvo, aby odmietlo klamlivé, populistické a  extrémne pravicové sľuby o jednoduchých riešeniach zložitých otázok dneška, a politických lídrov na naplnenie skutočných výziev, ktoré sú reálnym ohrozením našich životov. Patrí medzi ne ochudobňovanie, hlad, zanedbávanie zmeny klímy a environmentálnej politiky. Tá z rodín robí klimatických utečencov.

Účastní konferencie varovali pred bezhlavou privatizáciou zdravotnej starostlivosti, ktorej výsledkom sú milióny ľudí bez adekvátnej starostlivosti, problémy spojené so zlým zdravotným stavom a epidémie. Vyjadrili tiež ľútosť nad nekompetentnými zmenami v historickom, literárnom a kultúrnom vzdelávaní v jednotlivých štátoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.