Read Time:1 Minute, 36 Second

Ján Rohár

Miestny odbor Matice slovenskej v Senci si každoročne pripomína prijatie základného zákona nášho štátu pri jedinečnom pamätníku Ústavy SR pred mestským úradom. Tohto roku na jubilejné, 30. výročie prevzalo iniciatívu zorganizovať spomienku na prijatie Ústavy SR mesto Senec.

Delegácia ÚR SZPB pri kladení vencov

Na slávnostnom kladení vencov sa zúčastnili aj predstavitelia SZPB na čele s podpredsedom Zväzu Norbertom Lackom a členom ÚR Petrom Weissom, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil, že vrcholom emancipačných snáh každého národa je mať vlastný štát. A to znamená mať aj ústavu, ktorá dáva všetkým občanom pravidlá, podľa ktorých sa majú správať.

Príhovor Petra Weissa, člena ÚR SZPB

„Mal som to šťastie, že som mohol byť ako poslanec súčasťou historickej chvíle, keď sa SNR uznášala na ústave a neskôr viesť aj prvú schôdzu NR SR v januári 1993. Vtedy som precítil, čo je to zodpovednosť za štát, ale aj čo to je vlastenectvo,“ vyhlásil s tým, že súčasťou vlastenectva je úcta a rešpekt zákonom a Ústave SR.

Na podujatí sa zúčastnili aj členovia a sympatizanti SZPB v Senci a Bernolákove. S príhovorom vystúpila aj prednostka Okresného úradu v Senci Katarína Sowinská a tajomník MS Peter Schvantner. Ten sa zameral na historický vývoj Slovenska až po prijatie ústavy, pričom nezabudol ani na nedávne 78. výročie SNP.  Na záver upriamil pozornosť prítomných na to, že zvrchovanosť a samostatnosť nie sú samozrejmosťou.

Členovia SZPB pred pamätníkom

Prvého septembra sa konalo aj slávnostné zasadnutie NR SR pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR. Zúčastnili sa na ňom nielen najvyšší ústavní činitelia, ale aj vedúce osobnosti minulého politického života. Na jednom podujatí sa tak stretli súčasní i minulí vrcholoví predstavitelia, vrátane  bývalých premiérov Vladimíra Mečiara, Jána Čarnogurského, Miukuláša Dzurindu, Roberta Fica, Petra Pellegriniho či Igora Matoviča. Na oslave nechýbal ani Peter Weiss.  

Peter Weiss v starej budove NR SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.