Read Time:1 Minute, 44 Second

Pietny akt pri hrobe troch padlých partizánov

Ján Rohár

Foto autor

Každý národ má svojich hrdinov a pamätné miesta, no niektoré udalosti sú také významné, že poznačia celú budúcnosť a charakter národa. Takýmto medzníkom je pre Slovákov aj Povstanie. Týmito slovami sa prihovorila predsedníčka ZO SZPB Prašník Božena Mocková pri pamätníku veliteľa 2. Stalinovej partizánskej brigády Iľju Daniloviča Dibrovu.

Na pietnej spomienke v miestnej časti Dúbrava ďalej zdôraznila úlohu členov SZPB ako nositeľov odkazu SNP, odkazu povstalcov – hrdinov brániacich ideály slobody a demokracie.

Príhovor predsedníčky ZO SZPB Prašník Boženy Mockovej pri pamätníku Dibrova

Pri hrobe troch partizánov

Povstalecká obec Prašník si každoročne pripomína výročie Povstania na rozličných miestach. Inak tomu nebolo ani teraz, keď sa po pandemickej prestávke opäť na program osláv vrátil aj bohatý kultúrny program.

V osade Pustá Ves, kde pred 78 rokmi všetci výdatne pomáhali odbojárom, prebehlo kladenie vencov pri hrobe troch partizánov. Ich mená Semjonovič, Rudenko a Rezník vyzdvihol v prejave starosta Prašníka Emil Škodáček, ktorý sa nedávno stal i predsedom OblV SZPB Piešťany. O Pustej Vsi sa podľa neho hovorieva ako o partizánskej garnizóne. Obyvatelia tohto regiónu poskytovali partizánom spravodajské informácie, ubytovanie, potraviny a zásobovanie.

Partizánska vatra na počesť SNP

Oslavy SNP na Prašníku majú tradične špeciálny status krajských osláv Trnavského kraja. Na niekoľkohodinovom programe sa zúčastnil aj župan Jozef Viskupič. V prejave pripomenul, že si už 78 rokov pripomíname povstalecké heslo Začnite s vysťahovaním. Prítomných vyzval na začatie s vysťahovaním ignorancie, prekrúcania dejín a relativizácie hodnôt, za ktoré bojovali naši predkovia.

Vystúpenie milovníkov vojenskej histórie

Na slávnosti bola prítomná aj pamätníčka SNP Alžbeta Zolerová. Poskytla pre Bojovník rozhovor, ktorý spracujeme v nasledujúcom čísle. Tradične nechýbal ani Štefan Brunovský, syn veliteľa 2. čs. partizánskej brigády genmjr. Jozefa Brunovského. 

Pamätníčka SNP Alžbeta Zolerová

Po skončení oficiálneho programu zaujala mnohých z blízkeho i širokého okolia ukážka bojov z čias SNP, ktorú pripravil Klub vojenskej histórie Prašník. Počas celých osláv bola otvorená expozícia venovaná udalostiam spred 78 rokov. Na záver podujatia organizátori slávnostne zapálili partizánsku vatru.

Expozíciu na Pustej Vsi si so záujmom prezreli aj predstavitelia mladej generácie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.