Read Time:45 Second

Alžbeta II. sa počas návštevy Slovenska v roku 2008 stretla aj s vojnovými veteránmi 2. sv. vojny. (foto Nina Bednáriková

Redakcia

Jej veličenstvo Alžbeta II. kráľovná Spojeného kráľovstva a ďalších 14 štátov Commonwealthu, ako princezná v závere 2. svetovej vojny pomáhala v ženských pomocných oddieloch. V roku 1945 bola vycvičená ako šoférka nákladného automobilu Počas svojej vlády ochotne podporovala organizácie združujúce vojnových veteránov. Na oficiálne návštevy Slovenskej republiky v roku 2008 si našla čas aj na stretnutie s priamymi účastníkmi národného boja za oslobodenie a Nicolasom Wintonom, ktorý zachránil stovky detí pred smrťou v koncentračných táboroch.

„Odišla osobnosť, ktorá nezmazateľným spôsobom reprezentovala demokratické hodnoty, identitu Spojeného kráľovstva a službu vlasti.“ skonštatoval minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok. Kráľovná Alžbeta II. bola štátničkou vysokých kvalít, vynikala gráciou a stálosťou. Mala veľký podiel na prehĺbení partnerstva medzi Spojeným kráľovstvom a Slovenskou republikou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.