Read Time:1 Minute, 56 Second

Martin Krno

Na čistinku prichádza kolóna s príslušníkmi Waffen SS. Zoskakujú z nákladného auta Mercedes, vykladajú debničky s muníciou. Štábne vozidlo Stoewer sem vzápätí pritiahne pechotný kanón. Vtom na Nemcov zaútočí z lesíka pri riečke skupina ozbrojených Slovákov. Ozýva sa streľba, vybuchujú granáty…

Statická ukážka zbraní našej armády

Taký dramatický priebeh mal nečakaný prepad, ktorý sa však pre zle informovaných partizánov skončil tragicky. Nie, nešlo o nakrúcanie scény z dajakého nového filmu. To členovia viacerých klubov vojenskej histórie z Bratislavy, Trnavy, Nitry a Levíc pod réžiou docenta Pavla Šteinera pripravili pri Vinosadoch v predvečer 78. výročia SNP ukážku bojov, ktoré sa mohli odohrať niekde na strednom Slovensku v roku 1944.

Nemci zajali povstaleckých vojakov a partizánov

Kulisy mali jedinečné: „kocky“, ako tu volajú takmer dvom desiatkam protitankových zátarasov, v ktorých každý váži okolo 11-tisíc ton. Na ich vyčistení od kríkov a buriny sa podieľali aj členovia ZO SZPB gen. Karola Pekníka z neďalekého Pezinka. Práve jeden z nich – Dávid Šípoš, ktorý vedie okresnú organizáciu Smeru, bol hlavným organizátorom príjemného popoludnia na Koporcovej lúke.

Betónové kocky ako protitankové zátarasy

Návštevníci, medzi nimi okrem občanov Vinosadov a okolitých obcí i členovia SZPB a Zväzu vojakov SR, sledovali aj ukážky vojnovej techniky, jazdy na koňoch, prácu kynológov so psami, či vystúpenie folklórneho súboru ĽUSK a dychovej hudby Vinosadka. Po dobrom guľáši sa rozhorela vatra SNP.

Členovia SZPB a Zväzu vojakov SR z Pezinka

Ešte predtým otvorili spolu so starostkou Ivanovou Juráčkovou Múzeum 2. svetovej vojny. Ako pred nami podotkol docent Šteiner, na Západe by z takýchto „kociek“ už dávno urobili turistickú atrakciu. Protitankový val budovaný na prelome rokov 1944 a 1945 sa mal pôvodne tiahnuť od Kysúc až po Petržalku. Ale skôr ako by ho nemeckí nacisti aj s pracovne nasadeným domácimi obyvateľmi stihli dostavať, Slovensko sa dočkalo slobody. Veríme, že ide o začiatok novej tradície a budúci rok pre zmenu v ukážke historických bojov zvíťazia tí „naši“ – partizáni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.