Read Time:1 Minute, 52 Second

Dôrazne sa ohradzujem voči lživému tvrdeniu hovorcu hnutia Republika Ondreja Ďuricu pre Denník N o akejsi spolupráci tohto politického subjektu so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov pri nadchádzajúcich oslavách 78. výročia SNP.

Vzhľadom na ultrakonzervatívne názory a neofašistickú minulosť predstaviteľov tohto hnutia, za ktorú sa do dnešného dňa verejne neospravedlnili, nevidíme žiadnu možnosť akejkoľvek koordinácie pri oslavách spojených s protifašistickým hnutím na Slovensku a pri iných podujatiach.

Je poľutovaniahodné, že hovorca strany, ktorej činitelia sa pred niekoľkými dňami fotografovali na koncertoch speváka inklinujúceho k pravicovému extrémizmu a oslavujú Jozefa Tisu a jeho režim, čo i len pomýšľa na dajakú súčinnosť s najväčšou protifašistickou organizáciou na Slovensku.

Na ústrednej a ani na regionálnej úrovni niet miesta čo len na dialóg s hnutím, ktorej vrcholného predstaviteľa Milana Mazureka súd právoplatne odsúdil za trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia a ktorý tvrdil, že „o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá.“ Ďalší čelný predstaviteľ tohto politického subjektu Milan Uhrík pôsobiaci vtedy na poste riaditeľa úradu BBSK v deň štátneho sviatku výročia SNP v roku 2015 nechal vyvesiť na budove úradu na pokyn predsedu BBSK čiernu zástavu.

Z môjho pohľadu ide tejto strane o ukážkový príklad snahy legitimizovať sa pred blížiacimi sa voľbami zneužívaním mena organizácie, ktorá združuje vojnových veteránov, ich potomkov, sympatizantov a háji zásadný postoj odbojárov voči fašistickému totalitnému režimu a jeho súčasným pohrobkom.

Ako predseda Oblastného výboru SZPB Bratislava jednoznačne odmietam zavádzajúce tvrdenia, že by sme spolupracovali s hnutím Republika na nadchádzajúcich oslavách na Námestí SNP v Bratislave. Ich tradične hlavným organizátorom je štátna správa hlavného mesta. Naši zástupcovia sa zúčastňujú na rokovaniach prípravnej komisie osláv, na ktorých vôbec nezaznela požiadavka o účasť Republiky na pietnom akte.

Samozrejme, že nikomu nebudeme brániť, aby po oficiálnom obrade položil kvety k pomníku SNP. Ale tento schizofrenický predvolebný ťah od politikov, ktorí nedávno 29. augusta vyvesovali vo verejnom priestore čierne zástavy, vôbec neznamená, že by sme mali na nich meniť svoj názor.

Rád by som vyjadril presvedčenie, že rovnaké stanovisko k strane Kotlebovci ĽSNS a ich odštiepencom zaujmú všetky demokratické politické strany vážiace si hodnoty boja proti fašizmu na Slovensku a vo svete.

Martin Krno, člen predsedníctva ÚR SZPB

Bratislava 23. augusta 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.