Read Time:48 Second

Ján Rohár, Branislav Balogh

Oblastná organizácia SZPB Nové Zámky si dvoma spomienkovými podujatiami pripomenula bojové zásluhy sovietskych námorníkov a príslušníkov sovietskej námornej pechoty pri porážke fašizmu a oslobodzovaní južného Slovenska.

Na snímke predseda Obl.v. Nové Zámky Jozef Marunič pri pamätníku v Radvani nad Dunajom

Dunajská vojenská riečna flotila zohrala významnú úlohu pri oslobodení Komárna. Včera 2.augusta sa pri soche námorníka v Komárne konal tradičný pietny akt. Dnes pokračovala spomienka na sovietskych námorníkov pri pamätníku pripomínajúcom vylodenie námornej pechoty v Radvani nad Dunajom. Delegáciu SZPB viedol predseda Obl.v. Nové Zámky Jozef Marunič.

Postava veliteľa Dunajskej vojenskej riečnej flotily, kontraamirála Georgija Nikitiča Choľostakova, je dnes na Slovensku pomerne málo známou postavou vojenských dejín. Tento rodák z Baranoviči v dnešnom Bielorusku, stál na čele Dunajskej vojenskej riečnej flotily od jej znovuobnovenia v novembri 1944. Flotila sa okrem oslobodzovania Rumunska, Juhoslávie a Maďarska podieľala na jar 1945 aj na Bratislavsko-brnianskej útočnej operácií.

Georgij Nikitič Cholosťakov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.