Read Time:1 Minute, 15 Second

Ján Rohár

Pamätník vojakov Sovietskej armády v Košiciach je dlhodobo terčom rozličných skupín snažiacich sa pošpiniť odkaz osloboditeľov. Žiaľ, nedávno došlo k ďalšiemu vandalskému útoku.

V noci z 22. na 23. júla neznámy páchateľ na schody a chodník medzi mohylami pomníka a tiež na informačnú tabulu nastriekal červenou farbou rôzne nápisy ako „Slovensko patrí Slovákom, nie Rusom“ alebo „Dosť bolo Rusov, ruská okupácia 68“. Prípadom sa zaoberá polícia, ktorá vedie trestné stíhanie pre poškodzovanie cudzej veci. Ide o národnú pamiatku zapísanú v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.

Tento trestný čin rozhodne odsúdila predsedníčka OblV SZPB v Košiciach Monika Gergeľová. Pripomenula, že nejde o prvý útok na pamätník. „Námestie osloboditeľov Košice je prejavom úcty voči našim osloboditeľom a či sa to niekomu páči alebo nie, je to zásluhou Sovietskej armády,“ uviedla. Na margo nápisu odkazujúceho na okupáciu v roku 1968 sa pýta, ako sa dá nazvať súčasný stav, ak nám vzdušný priestor chránia susedné štáty a naše letiská a základne sú opäť domovom cudzích vojsk, tentoraz na čele s USA?  

Náš Zväz už v minulosti vydal ostré vyhlásenia odsudzujúce nový trend poškodzovania pomníkov osloboditeľov. Útočníci zneužívajú súčasnú medzinárodnú situáciu a prenášajú svoju nenávisť na verejné miesta, poškodzujú a zneucťujú pamiatku tých, ktorých by sme si mali vážiť. V radoch Červenej armády bojovali vojaci viacerých národností, bok po boku, Rusi s Ukrajincami, Bielorusmi, Kazachmi, Arménmi, Gruzíncami a ďalšími. Nikdy nebudeme akceptovať, aby niektorí ľudia zneužívajúci tragédiu na Ukrajine beztrestne poškodzovali kultúrne pamiatky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.