Read Time:58 Second

Foto – archív J. Fábik

V zdraví sa dožil Ján Fábik zo Španej Doliny krásneho jubilea 80 rokov. Pochádza z vlasteneckej rodiny, ktorá sa zapojila do SNP. Otec Štefan bojoval v okolí Španej Doliny. Snaha o obnovenie zdevastovaného hospodárstva ho priviedli do Libereckých automobilových závodov.

Vyučený automechanik našiel oduševnenie v práci servisného technika. Zručného pracovníka naplneného ideálmi socializmu si všimli aj nadriadení a dostal sa na viaceré školenia v ZSSR, Poľsku a v Bulharsku. Vďaka tomu zvládol opraviť nielen značky LIAZ a BELAZ, ale i ďalšie stroje, špecializoval sa najmä na techniku z NDR a ZSSR.

Stal sa aktívnym členom v ZO SZPB v Španej doline, ktorého po čase zvolili za člena výboru. Roky pomáhal organizovať pietne akty a ďalšiu činnosť. Posledných osem rokov pôsobí ako tajomník ZO. Iniciatívne sa pričinil k vzniku pamätníka rumunským osloboditeľom, ktorý odhalili v deň výročia oslobodenia obce 3. apríla 2021. Napriek komornosti spôsobenej pandémiou na odhalení nechýbala veľvyslankyňa Rumunska Steluta Arhire a predseda SZPB Pavol Sečkár. Pri príležitosti životného jubilea ocenilo Predsedníctvo ÚR SZPB dlhoročné zásluhy Jána Fábika medailou Za obetavú prácu pre SZPB 1. stupňa. (bb)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.