Read Time:2 Minute, 3 Second

Detail pamätníka lotyšským príslušníkom Waffen SS v Belgicku.

Wilfred Burie, predseda združenia Belgičania si ich pamätajú

foto Múzeum okupácie Lotyšska

Koncom roka 2020 som na internete objavil, že v západoflámskom meste Zedelgem sa nachádza pamätník venovaný jednotlivcom lotyšského pôvodu, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali v 15. a 19. divízii Waffen SS. Nebudem vám rozprávať celý príbeh. Ostáva však hlavná otázka: Je normálne, aby demokratická krajina ako Belgicko, ktorá víta medzinárodné inštitúcie ako Európske spoločenstvo a NATO, bola uvedená na zozname krajín umožňujúcich uctievanie nacistov?

Ako predseda vlasteneckého spolku bolo mojou povinnosťou zareagovať, aby táto ponižujúca situácia prestala. Táto „pamiatka“ s názvom „Úľ“ je hanebná. Je to urážka všetkých obetí nacizmu: obyvateľov krajín napadnutých hitlerovským Nemeckom, belgických a spojeneckých vojakov, vojnových zajatcov v stovkách táborov, deportovaných v koncentračných a vyhladzovacích táboroch, mužov a ženy odboja okupované a nemecké krajiny, ktoré bojovali proti represiám a vydieraniu protivníka, židovské, rómske a iné obyvateľstvo nemilosrdne vyhladené, pretože sa nezhodovali s rasovými kritériami, obete „Nacht & Nebel“ a holokaustu.

Lotyši vinní z vojnových zločinov

Všetci volajú z masových hrobov alebo hrobov, kde odpočívali 80 rokov: NEZABUDNITE NA NAŠE UTRPENIE A NA NAŠU SMRŤ! Preto som sa rozhodol, že tento pamätník musí zmiznúť. Bez ohľadu na sklamanie sponzorov tejto špinavosti, bez ohľadu na politickú budúcnosť tých, ktorí sú zodpovední za jeho inštaláciu: musí byť odstránený. Na pamiatku obetí nacizmu a na česť mojej vlasti.

Po roku a pol môžem skonštatovať: vyhrali sme, nedávno bol pamätník odstránený! Muži, ktorí tvorili jednotky divízie granátnikov SS Latische Waffen boli vinní z vojnových zločinov, masových masakrov guľkami atď. Po kapitulácii Nemecka boli zajatí na východnom fronte a spojenci ich priviezli do Belgicka ako zajatcov. Okolnosti umožnili, aby títo vojnoví zločinci neboli nikdy súdení ani odsúdení.

Už nikdy viac

Tento pamätník bol preto urážkou obetí nacistov a hanbou pre Belgicko. S ministrom zahraničia André Flahautom a mojimi priateľmi zo združenia Groupe Mémoire-Herinnering Groep som pracoval na rozbití tohto nástroja revizionizmu a neonacizmu v Európe. Počas niekoľkých mesiacov akcií proti existencii tejto hanby bolo potrebné bojovať proti nečinnosti a ohlušujúcemu mlčaniu belgických a európskych politických orgánov a proti početným sťažnostiam a odvolaniam, ktoré lotyšské orgány podali na údržbu pamätníka.

Napokon sa Zedelgem Community College, vedená starostkou Annick Vermeulen, rozhodla odstrániť kontroverznú pamiatku a dočasne ju umiestniť do mestského depozitu. Oceňujem odvahu tohto rozhodnutia a dúfam, že „Lotyšský úľ“ už nebude v Belgicku vystavovaný. Rovnako to platí pre akékoľvek prejavy uctievania totality a popierania demokracie.

Medzititulky Bojovník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.