Read Time:2 Minute, 3 Second

V Lotyšsku oslavujú tamojších hrdých esesákov ako národných hrdinov.

Braňo Ondruš

foto – archív redakcie a Múzeum okupácie Lotyšska

Veľvyslanec Lotyšska v Belgickom kráľovstve Andris Razāns odovzdal belgickému ministerstvu zahraničných vecí diplomatickú nótu protestujúcu proti zámeru odstrániť kontroverzný pamätník venovaný lotyšským „vojnovým zajatcom“. Pamätník s názvom „Lotyšský úľ za slobodu“ sa nachádza v belgickom meste Zedelgem a je venovaný lotyšským príslušníkom Waffen SS, ktorí boli po druhej svetovej vojne väznení v tábore neďaleko Zedelgemu.

Pamätník bol pritom odhalený len nedávno, v septembri 2018. „Rozhodnutie, ktoré práve oznámila obec Zedelgem o odstránení pamätníka bez koordinácie s Múzeom lotyšskej okupácie, nie je pre Lotyšsko prijateľné. Ministerstvo zahraničných vecí Lotyšska od Belgicka očakáva presné informácie o ďalšom osude pamätníka a opakovane vyzýva obec Zedelgem, aby sa priamo zaoberala všetkými otázkami súvisiacimi s pamätníkom v spolupráci s Múzeom okupácie Lotyšska,“ uvádza sa vo vyhlásení lotyšského ministerstva zahraničných vecí.

Pokus o diktát Belgičanom

Hoci je kontroverzný pamätník umiestnený na belgickom území a nie je majetkom lotyšskej vlády,  ani žiadnej lotyšskej štátnej inštitúcie, tamojšia vláda požaduje, aby belgická samospráva konala podľa želania lotyšského štátneho múzea. Jeho poslaním, je pritom oslavovať lotyšských nacistov.

Pamätník v Zedelgeme je dielom lotyšského sochára Kristapsa Gulbisa. Venoval ho „lotyšským legionárom, ktorí nestratili vieru v slobodu pre lotyšský štát počas zimy 1945 až 1946, keď ich držali v zajateckom tábore Zedelgem.“ Išlo o tábor, v ktorom Briti zadržiavali príslušníkov Waffen SS, ktorí aktívne bojovali na strane nacistov proti Spojencom.

Od septembra 1945 do mája 1946 v ňom bolo asi 11 700 z 25 000 lotyšských vojakov, ktorí slúžili v nemeckých vojenských jednotkách a na konci druhej svetovej vojny ich zajali západné spojenecké armády. Takmer 90 % týchto vojnových zajatcov patrilo k lotyšskej légii SS založenej v roku 1943 počas nemeckej okupácie Lotyšska. Pamätník už v čase svojho odhalenia vyvolal v Belgicku silné protireakcie, lebo lotyšská „légia“ bola súčasťou Waffen SS.

Belgicko nacisti okupovali

Belgicko pritom veľmi utrpelo počas obdobia nacistickej okupácie. Po protestoch proti pamätníku minulý rok v lete medzinárodný panel historikov uzavrel, že pamätník nie je vhodný. Pamätník belgickému mestu súkromne darovala Spoločnosť lotyšského múzea okupácie a nie je predmetom medzištátnej dohody.

Už koncom mája sa lotyšský minister zahraničných vecí so zástupcami Múzea okupácie Lotyšska zhodol, že memoriál považujú za pamätník „lotyšských vojakov a lotyšských vlastencov“. Lotyšské MZV chce naďalej presviedčať belgické úrady, aby neurobili to, na čom sa zhodli tamojší historici i verejnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.