Read Time:1 Minute, 8 Second

Momentka z pietneho uloženia telesných zostatkov československých hrdinov.

Branislav Balogh

Foto – MO SR a archív redakcie

V minulom roku sme na stránkach Bojovníka č. 12/2021 písali o tom, že sa podarilo nájsť havarovaný bombardér 311. bombardovacej perute RAF. Vzťah tohto bojového lietadla k našej vojnovej histórii je veľmi blízky. Na jeho palube totiž proti nacistom bojovala československá posádka.

V troskách zostreleného lietadla zahynula aj kompletný tím, ktorý ním útočil na nemeckých okupantov. Tvorili ho Alois Rozum, Leonhard Smrček, Vilém Konštacký, Jan Hejna a Karel Valach.  Vďaka podpore holandskej vlády však nezostalo len pri náleze. Pozostatky československých vojenských letcov boli 23. júna dôstojne uložené s vojenskými poctami na cintoríne Bergen-op-Zoom.

Na slávnostnom pietnom akte nechýbala ani slovenská reprezentácia. Okrem zástupcov Ministerstva obrany SR, diplomatov, riaditeľov VHÚ v Prahe a Bratislave sa na nej zúčastnil aj prasynovec jedného z našich hrdinov Radan Bukva. Dátum dodatočného vojenského pohrebu nevybrali holandskí predstavitelia náhodou – presne 23. júna 1941 totiž noční stíhači nemeckej Luftwaffe britský bombardér počas jeho misie nad vtedy okupovaným holandským územím zostrelili. Jediným kto zostrelenie pri obci Nieuwe Niedorp prežil bol veliteľ lietadla Vilém Bufka. Konca vojny sa dožil v nemeckom zajatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.