Read Time:1 Minute, 59 Second

Karol Kuna na besede v Bernolákove, vľavo od neho predsedníčka ZO SZPB, Ružena Šmihlová, starosta Miroslav Turenič, riaditeľka ZŠ Adriana Moldová a aktivista SZPB Adam Šipoš

Martin Krno

Foto autor

Po uvoľnení protipandemických opatrení opäť privítali na Základnej škole na Komenského ulici v Bernolákove člena Predsedníctva ÚR SZPB Karola Kunu.

Na podujatí sa zúčastnil aj nový starosta obce Miroslav Turenič. Nadviazal tak na úspešnú spoluprácu svojho predchodcu, pred necelým rokom predčasne zosnulým Richardom Červienkom, s najpočetnejšou základnou organizáciou Zväzu v Bratislavskom kraji, ktorá má 150 členov, čomu zodpovedajú aj jej aktivity. Jej predsedníčka Ružena Šmihlová považuje každoročné organizovanie návštevy žiakov múzea holokaustu v neďalekom Seredi za samozrejmé.

Kuna to v Bernolákove dokázal

Účastník povstaleckých bojov pred 78 rokmi Karol Kuna pred ôsmakmi a deviatakmi vystúpil s prednáškou o príčinách vzniku a následnej krvavej histórii fašizmu v Európe. Rozprával tiež o osobných skúsenostiach, keď spolu s otcom v obci Bobrovec skrývali prenasledovaných občanov židovského pôvodu a ranených sovietskych partizánov, ale aj o tom ako 16-ročný mládenec i na koni zabezpečoval informácie a spojenie medzi partizánskymi jednotkami v rodnom Liptove.

V súčasnosti sme, žiaľ, svedkami devalvácie termínu fašista, keď sa týmto výrazom krížom-krážom označujú nielen slovenskí politici. Podaktorí za fašizmus považovali hoci aj dobrovoľné očkovanie proti Covidu 19, či nešťastné vyznamenania členov Bielej légie, o vzájomnom obviňovaní z nacizmu medzi Rusmi a Ukrajincami ani nehovoriac. Pritom voči skutočným neofašistom doma alebo v zahraničí sú výnimočne benevolentní.

Žiaci ZŠ na Komenského ulici v Bernolákove sledujú prednášku Karola Kunu

Bohapustá devalvácia termínu

Niektorým členom SZPB chýba definícia fašizmu, resp. jeho sprísnená nemecká verzia nacizmu. Veterán 2. svetovej vojny Kuna ich charakteristiky označil jasne: likvidácia demokracie, hoci aj prostredníctvom relatívneho víťazstva vo voľbách, absolútne ignorovanie ľudských práv, šírenie nenávisti voči národnostným či náboženským menšinám vedúcej do ich legislatívne podloženej fyzickej likvidácie, všeobecná militarizácia ekonomiky, bezohľadné presadzovanie imperiálnych záujmov a územných požiadaviek na úkor iných štátov.

Škoda, že sa nezvýšil čas na otvorenú debatu, lebo po podujatí odbojára z Liptova obkolesili najmä chlapci s otázkami i s vlastnými názormi. Zástupcovia SZPB potom položili na miestnom cintoríne kvety na hroby tunajších rodákov – ľavicového učiteľa a básnika Vojtecha Kondróta a predchádzajúceho predsedu OblV a podpredsedu ÚR SZPB Ladislava Jaču, ktorý zomrel nečakane v novembri 2013.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.