Read Time:2 Minute, 10 Second

Jozef Mravík, predseda ZO SZPB Partizánske

Pri príležitosti výročia ukončenia druhej svetovej vojny Ministerstvo obrany SR udelilo pamätnú medailu Partizánčanke  pani Agneše Minárovej.

Predseda Základnej organizácie SZPB Jozef Mravík odovzdal 10. mája 2022 medailu pani Minárovej, priamej účastníčke SNP, členke našej organizácie a pri tejto príležitosti ocenil jej osobnú aktívnu účasť v odboji, pomoc partizánom v Zlatomoraveckej oblasti.

Skýcovčianka pani Minárová s príbuznými vo svojom dome poskytovali 6-m partizánom ochranné, zdravotné, stravovacie služby. Spomína, že nemecké jednotky aj s ťažkou technikou začali útok na dedinu, na aktívny odpor však nenarazili. Nemci obsadili Skýcov až po odchode partizánov, potom ho vypálili. V polovici marca 1945 prikázali všetkým mužom zhromaždiť sa pri kostole. Nakoniec so zbraňami v rukách povyháňali ľudí  z domov a dedinu podpálili. Zhorel náš dom spolu s 266 a 13 mužov odvliekli do koncentračných táborov. Zostal nám iba kostol, fara, škola a niekoľko domov, v ktorých boli ubytovaní Nemci.  Utekali sme smerom na Zlatno a iní na Bošany. Viem, že vojaci slovenskej armády v obci nechali zbrane ktorými  sa vyzbrojilo viac ako 40 mužov zo Skýcova a vytvorili                                      1. partizánsku brigádu s veliteľom Rudolfom Matejovom. Dali si úlohu bolo zarúbať a strážiť prístupové cesty zo Skýcova do Bošian, Veľkých Uheriec a Zlatých Moraviec. Začiatkom marca sa časť partizánov stiahla do hôr a časť sa pridala k vojskám II. Ukrajinského frontu.

Pani Minárovej bola priznaná  255 podľa zákona 1946 Zb. ako priamej účastníčke v SNP, účastníčke národného boja za oslobodenie.

Pani Minárová svojim vekom /94 r./ sa zaraduje medzi najstarších vojnových veteránov, účastníkov SNP a je takmer 40-ť ročnou členkou ZO SZPB Partizánske.  Po oslobodení do neskorého dôchodku sa aktívne zúčastňovala na besedách v základných a stredných školách na ktorých dokázala upútať pozornosť žiakov a študentov. Viedla dialógy s občanmi v širokom okolí mesta Partizánske. Vysvetľovala nezmyselnosť vojny, peklo z nacistickej hrôzy a o tom, ako vojnový oheň pálil všetko to slovenské. Partizánčania poznajú p. Minárovú, ako skromnú, no aktívnu občianku, ktorá sa pravidelne stretávala so svojimi druhmi a to nielen na spomienkových oslavách oslobodenia mesta, vlasti a SNP. Vždy si našla čas, aby si uctila osloboditeľov a obete vojny. 

 Slová pani Agneše Minárovej: „Je na nás, aby sme posolstvo štepovali mladej generácii a upriamene sa postavili proti záujmu prekrúcať a zneuctiť históriu i pamätné miesta, pomníky, cintoríny. Odkazuje všetkým generáciám –  uctievať a spomínať na partizánskych  hrdinov a našich osloboditeľov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.