Read Time:1 Minute, 23 Second

Branislav Balogh

Foto – sprawiedliwi.org.pl a W. Olkuśnik

Včera nás vo veku 103 rokov opustil poľský odbojár a záchranca Židov Józef Walaszczyk.

Narodil sa v Čenstochovej a už v mladosti prejavil počas štúdia na strednej škole obchodu vo Varšave obchodnícky talent. Po vypuknutí vojny a krátkom zatknutí sa stal vedúcim riadiacim pracovníkom v továrni na výrobu zemiakového škrobu v Rylsku. V roku 1941 po úplatku pre vedúceho miestneho pracovného úradu získal povolenie, aby k 200 zamestnancom pribral aj 30 Židov. Vznikla reťaz úplatkov, ktoré dával každé dva týždne. Touto formou sa snažil bojovať proti nespravodlivosti a dehumanizácii s ktorou sa Židia stretávali.

Napriek ťažobe vojny sa zaľúbil do Ireny Frost, s ktorou prežil krušné chvíle. Keďže bola Židovkou, bola prenasledovanou a po čase ju zatklo gestapo. Na rozdiel od predošlých, si gestapáci za ňu a ďalších 20 väzňov vypýtali astronomické všimné vo forme kilogramu zlata. Po enormnom úsilí sa  ho schopnému obchodníkovi podarilo zabezpečiť a Walaszczyk zachránil ďalších 21 ľudských životov.

Popri svojej práci spolupracoval s ilegálnym odbojom, najmä Stanisławom Miedzom-Tomaszewským. Bol častým návštevníkom varšavského geta kam nosil lieky no najmä nakúpenú poživeň. Počas Varšavského povstania previedol svoju priateľku a ďalších ľudí do tábora Červeného kríža.

Keď vojna skončila, po sérií trasovísk života spôsobených znárodňovaním sa stal garbiarskym majstrom, čo mu umožnilo otvoriť si vlastnú dielňu. V nej pracoval až do neskorej staroby.   

Bol nositeľom viacerých poľských vyznamenaní. Za záchranu Židov bol v roku 2002 ocenený titulom spravodlivý medzi národmi. V Poľsku bol známy aj pod prezývkou „druhý Schindler“ a jeho skonom nás opustil zrejme najstarší poľský držiteľ tohto ocenenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.