Read Time:1 Minute, 16 Second

Účastníci zájazdu z Prašníka na Kališti.

Ľudmila Saková, Ľubica Obuchová, ZO JDS Prašník

Foto – Ľudmila Saková

Naša ZO JDS Prašník si so ZO SZPB 27. apríla pripomenuli oslobodenie obce výletom vlakom do Banskej Bystrice. Tam nás privítali rodáci z Prašníka a predseda OblV SZPB v Banskej Bystrici Ján Pacek, ktorý zabezpečil autobus na Kalište a návštevu múzea SNP.

Cestou na Kalište sme obdivovali krásnu prírodu, hlboké lesy a doliny. Občas nám bolo úzko na strmých serpentínach. J. Pacek nám zároveň priblížil dianie počas SNP v tejto oblasti a hrdinstvo ľudí z Kališťa.

Na mieste toho hrozného a nie ojedinelého vyčíňania besnejúcich fašistov nám behali po chrbte zimomriavky pri pohľade na ruiny domov, ktoré tu zostali ako nemá výčitka na tieto hrozné časy. Pamätníkom nás previedol lektor Múzea SNP pán Vigaš. Napokon sme položením venca vzdali úctu obetiam potrestaným za to, že pomáhali partizánom. Plní smutných dojmov o vypálenej dedine a ľuďoch, ktorí zaplatili tú najvyššiu daň, prešli sme Sadom života.

V Múzeu SNP nás lektor informoval o hlavných udalostiach od začiatku vojny do jej definitívneho ukončenia a pozreli sme si exponáty k jej jednotlivým etapám. Výklad bol veľmi zaujímavý s mnohými cennými informáciami. Náš druhý veniec sme položili sme pri večnom ohni.

Na to, čo sme videli a počuli nechceme zabudnúť, aby naše deti a vnúčatá nikdy nezasiahla takáto otrasná tragédia. Stále sú aktuálne slová generála Ludvíka Svobodu : „Nikdy nesmieme zabudnúť, ako ľahko sme slobodu stratili a ako ťažko, za cenu akého veľkého úsilia a veľkých obetí sme ju dobývali späť.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.