Read Time:1 Minute, 0 Second

Ján Kochan

Pocta nášmu rodákovi, generálovi Rudolfovi Viestovi vo Francúzsku bola veľkou udalosťou nielen pre nás, ale aj pre vedenie mesta Béziers.

Z iniciatívy Klubu generálov SR a pod záštitou veľvyslanca SR vo Francúzsku Igora Slobodníka sme sa v dňoch 6. až 8. júna 2022 zúčastnili na odhalení pamätnej tabule venovanej tomuto výnimočnému človeku. Boli sme milo prekvapení, ako si nášho rodáka vo Francúzsku vážia a utvrdili sme sa v tom, aké dôležité je nezabúdať na útrapy druhej svetovej vojny. Súčasťou celej akcie bolo aj vytvorenie dokumentu o životných príbehoch našich generálov Rudolfa Viesta a M. R. Štefánika.

Bola to pre nás veľká česť, že sme sa mohli zúčastniť aj na položení vencov k soche gen. M. R. Štefánika v meste Paulhan. Pred sochou je uložená zem z obce Košariská, čo svedčí o vzťahu Francúzov k Štefánikovi. Boli sme prekvapení a hrdí, že slovenská hymna znela v uliciach Béziers spolu s francúzskou La Marseillaisou.

Poďakovanie v prvom rade patrí Klubu generálov  SR, ktorí celú akciu organizovali,  ale aj mestu Revúca a zvlášť primátorovi Júliusovi Buchtovi, ktorý mi umožnil, aby som ako reprezentant SZPB na tejto výnimočnej akcii nechýbal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.