Read Time:55 Second

foto – archív redakcie

Dnes si pripomíname 140. Výročie narodenia významného bulharského protifašistického bojovníka a politika Georgiho Dimitrova Michajlova. Narodil sa v obci Kovačevci 18. júna 1882.

Známym sa stal po obvinení, že bol členom skupiny, ktorá podpálila v roku 1933 Reichstag. Proces vysielaný naživo nemeckým rozhlasom umne využil na demaskovanie podstaty režimu NSDAP. Okrem propagácie svojho komunistického presvedčenia, zahnal do úzkych aj Hermana Göringa a pamätnou je veta: Predpokladám, že sa bojite mojich otázok pán premiér? Göring pôsobiaci ako ríšsky miestodržiteľ v Prusku (Reichsstatthalter) a vystupujúci v prospech prokuratúry sa neštítil odpovedať: Budeš sa báť keď ťa chytím, keď budeš mimo súdu ty naničhodník!

 Vodca Kominterny sa teoreticky venoval analyzovaniu fašizmu zo svojej marxistickej pozície. Jeho definícia, že fašizmus je otvorená teroristická diktatúra, najreakčnejšia, najšovinistickejšia a najimperialistickejších živlov finančného kapitálu prednesená na XII. Zjazde internacionály (1935) sa pre mnoho štátov v socialistickom bloku stalo v druhej polovici 20. storočia určujúcim, pre definovanie fašizmu. Na sklonku vojny inicioval symbolické povstanie proti fašizmu v Sofii. Po druhej svetovej vojne sa stal premiérom Bulharskej ľudovej republiky, zomrel v Moskve v roku 1949. (b.b.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.