Read Time:1 Minute, 58 Second

Mladí účastníci kvízu na exkurzii v Auschwitzi

Ján Rohár

Foto autor

Nezabudli sme na účastníkov vlaňajšieho kvízu ODHAĽ NÁCKA. Slovenská pobočka nemeckej nadácie Fridrich Ebert Stiftung (FES) spoločne s redakciou Bojovníka a SZPB zorganizovali 14. mája odbornú exkurziu do bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

Na podujatí sa zúčastnili študenti stredných škôl vyžrebovaní spomedzi účastníkov internetovej súťaže, ktorá sa minulý rok dočkala veľkej odozvy. Pre pandémiu sme však museli pôvodný novembrový termín presunúť na tohtoročný máj, čo sa nakoniec ukázalo ako správne rozhodnutie.

Spolu s mladými ľuďmi z viacerých kútov Slovenska sa na exkurzii zúčastnil aj tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer, členovia oblastnej organizácie Martin Božena Repková a Ján Gordík, ako aj zástupca FES Róbert Žanony.

Prehliadka pre silné povahy

Rozsiahla, takmer štvorhodinová prehliadka bývalého najväčšieho nacistického tábora smrti na okupovanom území Poľska nebola náročná iba časovo, ale najmä zo psychologického hľadiska. Hrozné príbehy ľudí, ktorí na tom mieste prišli o život, nenechali nikoho chladným. Všetci študenti rešpektovali zákaz fotografovať na citlivých miestach uvedomujúc si, že sa nachádzajú na jednom „z najhorších miest na svete vôbec“.

Návšteva slovenskej expozície, ktorú pripravilo a pred 20 rokmi otvorilo Múzeum SNP pod vedením vtedajšieho riaditeľa Stanislava Mičeva, nám pripomenula krutú realitu. Koľko našich občanov židovského pôvodu, ale aj ostatných ľudákmi „nechcených“ bolo násilne vyvezených a zavraždených nacistickým strojom na smrť.

Na pamiatku všetkých nevinných obetí v Auschwitzi položila naša delegácia veniec k múru, ktorý kedysi slúžil na popravy väzňov. Sprevádzaní silnými pocitmi sme sa presunuli do druhej časti tábora, ktorá svojimi podmienkami bola ešte horšia než pôvodný tábor.

Vzdelávacia úloha súťaže

„Som veľmi rada, že som získala túto možnosť,“ zverila sa nám jedna zo študentiek z Nitry Martina Oravcová, „bola som však prekvapená, že som sa dostala na exkurziu, lebo v samotnom kvíze som nezískala až tak veľa bodov.“

Jeho účelom ale nebolo hodnotiť vedomosti študentov o výrokoch nacistických pohlavárov a ich dnešných nasledovníkov, ako skôr zábavnou a interaktívnou formou priblížiť mladým ľuďom riziká minulého i súčasného pravicového extrémizmu.

Z tohto pohľadu súťaž splnila svoju vzdelávaciu úlohu, čo sa potvrdilo aj na exkurzii. Ďakujeme nadácii Fridrich Ebert Stiftung za pomoc pri spoluorganizovaní celej akcie. A tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.