Read Time:3 Minute, 3 Second

Vojenská pocta obetiam fašizmu

Juraj Drotár, podpredseda SZPB a predseda OblV SZPB Žilina

Foto OÚ Vysoká

         Záver druhej svetovej vojny na Kysuciach bol mimoriadne rušným obdobím, ktoré okrem intenzívnych bojových aktivít sprevádzajúcich obsadzovanie nášho územia prinieslo i viacero tragických a nešťastných udalostí. Jedna z najhorších tragédií tohto obdobia v samom závere vojny zasiahla i malú usadlosť Semeteš patriacu k obci Vysoká nad Kysucou. 

         Dňa 20. 04. 1945 tu došlo k najväčšiemu vojenskému masakru druhej svetovej vojny na Kysuciach. V uvedený deň v skorých ranných hodinách prechádzala spomenutou osadou zo susednej obce Veľké Rovné smerom na Turzovku kolóna nemeckých vojsk. S najväčšou pravdepodobnosťou  príslušníkov 14. SS divízie Galizien, prípadne vojakov z kozáckeho regimentu 580. Ost-Reiter-Abteilung, ktorí z horného Považia ustupovali na Moravu. Pri prechode osadou však jeden z vojakov stúpil na nastraženú mínu, ktorú na ceste nastražili neznámi partizáni. Výbuch zabil dvoch vojakov a koňa.

         Preživší vojaci následne rozpútali inferno. Za smrť svojich druhov sa rozhodli pomstiť na civilnom obyvateľstve. Rozbehli sa po okolitých domoch, z ktorých ešte rozospatých v nočných úboroch vyviedli všetkých obyvateľov. Mnohých dokonca vytiahli z postelí. Osemnásť mužov z osady vo veku od 16 rokov zoradili do trojstupu a viedli po ceste do Turzovky, kde sídlilo gestapo.

         Zo spomienok pozostalých vyplýva, že chlapi boli presvedčení, že ich predvedú na gestapo a budú ich vypočúvať, verili, že sa všetko vysvetlí. Na mieste kde sa nachádza pamätník šachovito mužov rozostavili a oproti nim postavili guľomet. Sedemnásť z nich padlo. Jediný, ktorý tragédiu zázrakom prežil bol Štefan Cipár, ktorého guľometná dávka iba ľahko zranila a poistná streľba z pištole nezasiahla nijaký dôležitý orgán.

         Zabíjaniu ale nebol koniec. Ďalších mužov odvliekli od rodín a zastrelili v blízkom lesíku. Posledného zastrelili Jozefa Gumančíka vo vlastnom dvore, keď vychádzal na vyzvanie z domu. Na rukách mal polročného synčeka, ktorého musel odložiť.

         Každý z nich mal kohosi rád, každý nechcel nič viac – iba žiť, na každého ktosi doma čakal v nádeji na zvítanie.

            Obec Vysoká nad Kysucou si v nedeľu 24. apríla 2022 pripomenula pietnou spomienkou tragédiu, ktorá je každoročne organizovaná priamo pri pamätníku obetiam Semetešskej tragédie, ktorý ako nemý svedok stojí na mieste, kde vyhasol život 17 chlapcov a mužov a mená ostatných zavraždených.

         Po dvojročnej Covidovej prestávke sa na pietnej spomienkovej slávnosti okrem starostu obce Vysoká nad Kysucou Antona Varechu zúčastnili občania osady Semeteš a Vysoká nad Kysucou, primátor mesta Turzovka  Ľubomír Golis, starosta obce Makov Martin Pavlík, starosta obce Veľké Rovné Jozef Mičieta, starosta obce Skalité  a poslanec VUC Jozef Cech, riaditeľ OCR Kysuce Matej Šimášek, predseda Oblastnej organizácie a  podpredseda SZPB  Juraj Drotár, členovia ZO SZPB Vysokej  nad Kysucou  vedení predsedom Tibor Gáborík a členovia SZPB zo Staškova vedení predsedom ZO Jánom Dodekom, poslanci obecného zastupiteľstva vo Vysokej nad Kysucou a ďalší prítomní  účastníci z Kysuc a Vsetinska .

         Starosta obce Vysoká nad Kysucou Anton Varecha v mene všetkých jej obyvateľov spoločne s Jurajom Drotárom predsedom Oblastnej SZPB a predsedom ZO SZPB vo Vysokej nad Kysucou Tiborom Gáboríkom, primátorom a starostami obce položili k pamätníku obetiam Semetešskej tragédie vence a kytice, ako symbol spomienky, že i po 77-tich rokoch pamätáme na chlapcov a chlapov, ktorým životné sny a túžby zobrali bezcitní vrahovia.

         Vojenské pocty pod velením nrtm. Vladimíra Stoilu, vzdali vojaci 5.pluku špeciálneho určenia Žilinskej posádky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.