Read Time:58 Second

Davies na proteste pred inkriminovaným transparentom

Branislav Balogh

foto – metro.co.uk

Dnes (7.6.) bol na 8 rokov a 6 mesiacov súdom vo Winchesteri vo Veľkej Británií odsúdený 26-ročný neonacista Alex Davies.

Davies v roku 2013 spoluzakladal neonacistickú teroristickú organizáciu Národná akcia (National action NA). Rozsudok si vypočul vzhľadom na pokračujúce členstvo v tejto organizácii zakázanej v Spojenom kráľovstve v roku 2016. Ide o prvú organizáciu zakázanú na jeho území od konca 2. Svetovej vojny.

Skupina sa prezentovala ako hnutie za belošský džihád (svätú vojnu proti moslimom). Za svoje radikálne postoje bol už v roku 2013 vylúčený z university vo Warwicku. O tri roky neskôr sa zviditeľnil rasistickou neonacistickou rétorikou na proteste v Yorku. Tam do megafónu kričal antiimigračné heslá stojac pred transparentom NA s nápisom Utečenci nie sú vítaní: Hitler mal pravdu. V tom istom roku zverejnil fotografie z koncentračného tábora Buchenwald, kde hajloval pri vlajke Tretej ríše.

Vzhľadom na nebezpečnosť odsúdeného pre spoločnosť, sudca Mark Dennis zároveň schválil predĺženie trestu o jeden rok po odpykaní trestu 8,5 roka. V minulosti bol za rovnaký trestný čin odsúdený aj ďalší spoluzakladateľ NA Ben Raymond. (podľa metro.co.uk a BBC)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.