Read Time:51 Second

Branislav Balogh

foto – archív redakcie

V januári sme sa navždy rozlúčili s 97-ročnou Editou Cvachovou. Narodila sa v Žiline, kde otec dočasne pôsobil ako pracovník nemocničnej poisťovne. Detstvo prežila v Ipeľských Šahách a Trnave, kde chodila na hodiny klavíra k Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskému, S jeho dcérou Idou boli spolužiačky a priateľky ešte aj v dospelosti.

V roku 1941 sa presťahovali do Trenčína, kde s malými prestávkami prežila celý zvyšný život. Zoznámila sa s nadporučíkom letectva Viktorom Cvachom, za ktorého sa v roku 1943 vydala. O mužovi, ktorý bol členom 1. čs. leteckého stíhacieho pluku, nedostala počas vojny žiadne správy. Manžel istý čas pracoval na ministerstve národnej brany v Prahe. V roku1950 ho prevelili za náčelníka letiska do Brna, no na jar 1953 prepustili z armády. Pracovala ako predavačka textilu, neskôr až do predčasného odchodu do dôchodku ako zástupkyňa vedúceho.

V mladosti sa venovala hudbe, tancu, neskôr aj iným záľubám: literature, divadlu, ručným prácam. Pôsobila v klube Čipka pri Posádkovom klube v Trenčíne. Bola ženou priamou, no vľúdnej, spoločenskej povahy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.