Read Time:2 Minute, 27 Second

Braňo Ondruš

Fašistickým stranám na Slovensku pomáha najsilnejšia vládna strana posilniť pozície. Jej predseda Igor Matovič v parlamente vyhlásil, že je hrdý na spoluprácu s fašistami. Ešte pred nedávnom odlišoval fašistov podľa toho, čo robia. Teraz sú pre neho „naozajstní fašisti“ len tí, ktorí ho nepodporujú.

Okrem vojnového obdobia sa na Slovensku nestalo, že by člen vlády otvorene prejavil hrdosť na nespochybniteľných fašistov. Nespochybniteľných aj podľa samotného šéfa OĽaNO. „Odteraz vám inak hovoriť nebudem, lebo to, čo ste včera spravili, aby ste propagovali vašu odpornú fašistickú ideológiu, s tým ste prerazili posledné dno,“ kričal 21. marca 2017 spoza rečníckeho pultu v parlamente. „Nebojme sa fašistov nazývať fašistami. Budeme im hovoriť pána Kotlebu? Nie, fašistu Kotebu!“

Fašista, kto je proti mne

Vtedy reagoval na rozdávanie šekov na sumu 1488, za čo bol „fašista Kotleba“ právoplatne odsúdený za propagáciu fašizmu.

Kotleba preto prišiel o poslanecký mandát a jeho pravá ruka a stranícky najvyššie postavený poslanec Milan Beluský (podpredseda ĽSNS) zrazu pre Igora Matoviča nie je „fašista Beluský“, ale „pán poslanec Beluský“. „Budeme hovoriť Ľudová strana Naše Slovensko? To sú odporní fašisti!“ kričal Matovič pred 5 rokmi. „Som hrdý na každého jedného… môžete hovoriť, že fašisti a podobne. Nie. (…) Naozaj som hrdý na to, že sa k nám pridali ľudia z ĽSNS,“ vyhlásil z toho istého miesta minulý týždeň.

Za „naozajstných fašistov“ pritom označil poslancov zo strany Republika a jasne vysvetlil, prečo: lebo nepodporili vládny návrh, ktorý navyše prinesie bohatým ľuďom viac peňazí, ako chudobným.

S fašistami sa dohodol

V tejto súvislosti sú dôležité tri momenty. Prvým je fakt, že Matovič sa takto hlásil k fašistom vo chvíli, kedy bolo jasné, že koalícia ich hlasy nepotrebuje. V pléne sedelo len 131 poslancov, takže hlasy OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí by na schválenie návrhu stačili. Navyše im ďakoval ešte pred samotným hlasovaním, takže nie odhadoval či predpokladal. On presne vedel, ako budú poslanci z ĽSNS hlasovať a vedel, že sa na nich môže spoľahnúť!

Z toho je jasný druhý fakt: takmer tri hodiny nestrávil Matovič s Beluským, len aby mu odpovedal na otázky. Rokovali o podpore, o konkrétnej spolupráci. Dohodli sal, že ĽSNS Matoviča podporí. A že im za to verejne poďakuje.

Pomáha im zachrániť sa

No a tretím je fakt, že Matovič cielene pomáha maximálne pozitívne zviditeľniť ĽSNS. Robí to vo chvíli, kedy sa títo fašisti aj slamky chytajú, pretože už vyše roka sú ich preferencie hlboko pod hranicou zvoliteľnosti. Šéf OĽaNO premyslene hádže ľudáckym fašistom záchranného koleso, aby im pomohol udržať sa v parlamente. Svedčí o tom jeho návrh, ktorý predložil po rokovaní s Beluským, aby Kotlebovci zákonom (!) získali viac priestoru v televíznych diskusiách.

A keďže v roku 2020 poskytol miesta na svojej kandidátke aj extrémistom, možno sa o rok a pol dožijeme aj fašistických kandidátov za OĽaNO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.