Read Time:3 Minute, 52 Second

Martin Krno, Mauthausen

Foto: autor, Denisa Žiaková a MVM

Po dvojročnej prestávke kvôli pandémii sa v areáli bývalého ústredného nacistického tábora v Mauthausene 15. mája uskutočnila najvýznamnejšia protifašistická akcia v Rakúsku i so širokou zahraničnou účasťou. Na Slávnosti oslobodenia nechýbala ani delegácia zväčša mladých členov a sympatizantov SZPB.

Ako informoval Willi Mernyi, predseda rakúskeho a jeden z predstaviteľov Medzinárodného výboru Mauthausen (MVM),  ktorý toto podujatie pravidelne organizuje, sem zavítalo približne 5 000 ľudí prakticky zo všetkých európskych štátov, ale aj mimo starého kontinentu.

Členovia medzinárodného výboru KT Mauthausen kráčali v čele sprievodu

Netreba sa tomu čudovať, veď nacisti sem zavliekli vyše 200-tisíc osôb, najmä politických odporcov zo 70 okupovaných, ale aj spojeneckých krajín, vrátane Slovenska. Z nich asi polovicu zavraždili alebo tu zahynuli na neľudské zaobchádzanie, tvrdú prácu a podvýživu. Najpočetnejšiu skupinu tvorili zajatí vojaci Červenej armády,

Jeden z obrazov podľa kreslenej predlohy väzňa visí v ekumenickej kaplnke

Majáky proti rezignácii na osud

Na pietnom akte pred skromným pomníkom na apelplatzi sa zúčastnili členovia vlády za ÖVP a Zelených, zástupcovia opozície, jednotlivých spolkových krajín, evanjelickej a katolíckej cirkvi (čo sa dá u nás ťažko predstaviť) a tradične obľúbený bývalý prezident Heinz Fischer. Prvý raz však na slávnosť neprišiel ani jeden väzeň, ktorý prežil nacistické zverstvá.

Zástupcovia jednotlivých spolkových krajín Rakúska v historických uniformách so štandardami na apelplatzi

Výrazne zastúpenie mali rakúske mládežnícke združenia, nielen ľavicové, ale aj kresťanské či skauti. V kameňolome, kde sa pred ôsmimi desaťročiami odohrávali priam hororové scény, sa konalo ich spomienkové stretnutie aj s partnerskými organizáciami zo zahraničia.

Rumunská mládež prichádza na apelplatz

Willi Mernyi pri tejto príležitosti podčiarkol, že ani 77 rokov po oslobodení Rakúšania nesmú zabúdať na temnú kapitolu svojej histórie. Tým, čo sa pýtajú, ako si môžu čo najlepšie uctiť pamiatku väzňov, ktorí sa nedožili slobody, odpovedal, že sa treba postaviť proti akémukoľvek zlu, násiliu, diskriminácii a nemlčať ani o prejavoch rasizmu a xenofóbie. Podotkol, že čeliť nenávisti sa dá aj na internete či v mobilnej sieti.

Linecký diecézny biskup Manfred Scheuer pred slávnosťou ocenil odbojárov ako „majáky proti rezignácii na osud“. Podľa neho aktívny odpor nachádza svoje opodstatnenie práve v sebaobranu, ktorú uznáva aj katolícke morálne učenie.

Mladí účastníci sa pripravujú na sprievod k apelplatzu, kde sa konal ústredný pietny akt
 

Program slovenskej delegácie

Za dôstojnej asistencie príslušníkov Čestnej stráže Ozbrojených síl SR naša delegácia spolu s veľvyslancom vo Viedni Petrom Mišíkom vzdala hold umučeným na ústrednom pietnom akte. Predtým sme priniesli kytice kvetov aj k spoločnému česko-slovenskému pomníku od jedného z väzov, akademického sochára Antonína Nykla.

Slovenský veľvyslanec v Rakúsku Peter Mišík a delegácia SZPB (v predu Peter Weiss a Jozef Ťažký) v sprievode príslušníkov Čestnej stráže OS SR na Apelplatzi

Peter Weiss vo svojom príhovore zdôraznil, že musíme pamätať na zločinný režim, ktorý hlásal rasovú nadradenosť Nemcov a v rámci zvrátenej ideológie „übermenšstva“ narábal s ostatnými národmi ako s otrokmi.

Peter Weiss vystúpil s príhovorom pred spoločným česko-slovenským pomníkom.

Konali sa tiež mítingy pri ostatných národných pamätníkoch, pričom si ich účastníci zväčša zo susedných krajín navzájom kládli vence k pomníkoch.

Míting pred talianskym pomníkom

Najviac sa ich zišlo pri izraelskom a talianskom, no omnoho rušnejšie ako po iné roky bolo pri tom ukrajinskom.

Pred pomníkom Izraela bolo po celý deň rušno

Organizátori kvôli Putinovej vojenskej agresii požiadali veľvyslancov RF a Bieloruska, aby sa do Mauthausenu neunúvali, pozvali však humanitné organizácie z týchto štátov. Keď skupinka chlapcov a dievčat kráčala so sovietskou a ruskou zástavou po apelplatzi, dočkali potlesku sa tak ako každá iná delegácia.

Delegácia SZPB pred česko-slovenským pomníkom , zľava Jozef Ťažký, Peter Weiss, Katarína Frišová a Martin Krno

Cestou domov sme sa zastavili v Melku, v jednej z 50 filiálok bývalého koncentráku. Stojí tam pomníček takmer trom desiatkam slovenským antifašistov, ktorí zahynuli 19. februára 1945 pri leteckom nálete Spojencov na transport s politickým väzňami. Prezreli sme si budovu, v ktorej za vojny zriadili krematórium na spaľovanie zavraždených, a v priľahlých kasárňach výstavu emotívnych historických fotografií približujúcich hrozné pomery v tábore smrti.

Členovia SZPB z Bratislavy pred pomníkom slovenským ch bojovníkov proti fašizmu, ktorí zahynuli pri Melku počas transportu do Mauthausenu

Galéria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.