Read Time:1 Minute, 7 Second

Martin Krno

Foto Robert Hüttner

Množstvo ľudí, vrátane členov SZPB, sa 2. mája rozlúčilo s prof. Pavlom Mešťanom, ktorý zomrel 28. apríla vo veku 75 rokov. Na smútočnom akte na židovskom neologickom cintoríne v Bratislave sa zúčastnil aj predseda NR SR Boris Kollár, generálny prokurátor Maroš Žilinka, predseda BSK Juraj Droba, expremiér Peter Pellegrini, bývalí poslanci a politici Dušan Čaplovič, Peter Weiss a Boris Zala a tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer.

Predseda hnutia Sme rodina Kollár v príhovore v obradnej sieni vyzdvihol, že to, že Mešťan zasvätil svoj život uchovávaniu pamäte života Židov na Slovensku. Založil a takmer tri desaťročia viedol Múzeum židovskej kultúry SNM a bol hlavným iniciátorom vybudovania moderného Múzea holokaustu v Seredi. Ďalší rečníci zdôraznili ľudskú stránku profesora, ktorý sa usiloval pomôcť každému, kto ho o to požiadal.

Smútiacich oslovila aj členka Činohry SND Božidara Turzonovová, dlhoročná kamarátka zosnulého a jeho rodiny: „Paľko, ťažko sa mi teraz hovorí vlastnými slovami, tak mi dovoľ, aby som si takto pomohla,“ a pokračovala veršami: „Odišiel človek do nenávratných diaľok, ostalo prázdne miesto medzi nami, to srdce, čo iných hrialo a milovalo, dotĺklo navždy. Chráňme ho spomienkami.“

Hudobný skladateľ a spevák Robo Grigorov na záver zaspieval známu skladbu Pocta Majakovskému. Predtým pripomenul, že Mešťana poznal od svojho detstva a profesor mu umožnil, aby za bývalého režimu mohol s touto rebelskou piesňou verejne vystupovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.